Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Merkeli partei kaotus nõrgestaska eurot

Sirje Rank 28. märts 2011, 10:18

Euro jätkas nõrgenemist USA dollari suhtes kui selgus, et Saksa kantsleri Angela Merkeli paremtsentristlik koalitsioon on kaotanud olulised valimised Baden-Württembergi liidumaal, pingestades olukorda euroala suurimas riigis.

Euro hakkas nõrgenema juba pärast läinud nädalal Brüsselis toimunud ELi Ülemkogu, kus valitsusjuhid leppisid küll kokku euroala uues kriisimehhanismis, kuid jätsid paljud olulised küsimused esialgu siiski lahenduseta. Turud kahtlevad, kas kokkulepitust siiski kriisi peatamiseks piisab.

"See on eurole topelt pauk," ütles agentuurile Bloomberg Nomura Holdings Inc valuutamüügi direktor Kurt Magnus. "Igasugune poliitiline ebastabiilsus annab valuutas tunda."

Euro kauples täna hommikul Tokios 1,4054 dollari tasemel.

Merkeli kristlikud demokraadid (CDU) sai eile Baden-Württembergi liidumaal toimunud valimistel esialgseil andmeil 39% häältest, mis on partei halvim tulemus 1952. aastast. Koalitsioonipartner Vabad Demokraadid said 5,3% häältest. See ei anna valitsuskoalitsioonile enam enamust ja lõpetab liidumaal CDU valitsemise, mis on kestnud peaaegu 60 aastat.

Rekordilise häälesaagi ehk 24,2% said rohelised. Sotsiaaldemokraadid kogusid 23,1% häältest.

Tagasilöök Baden-Württembergis nõrgestab Merkeli autoriteeti ja õõnestab valitsuse plaane ajal, mil euroalal on esile kerkinud uued pinged.

Hääletuse tulemust mõjutas vaatlejate sõnul oluliselt Jaapani tuumajaamades maavärina ja tsunami tagajärjel tekkinud probleemid. See süvendas sakslaste hirme tuumaenergia ees ning suurendas toetust rohelistele. Merkeli kannapöördest, millega ta peatas Saksamaa tuumaenergeetika arendamise plaanid ning seiskas ajutiselt riigi vanimad reaktorid, ei piisanud valijate toetuse kindlustamiseks.

Nädalavahetusel protestis Berliini, Kölni, Hamburgi ja Müncheni tänavatel üle 200 000 inimese, nõudes Saksamaa tuumajaamade sulgemist.

Euroala kriis valimiskaotuses erilist rolli ei mänginud – olulised olid kohalikud teemad. Küll aga võib see kitsendada Merkeli manööverdamisruumi euroala kriisi lahendamisel. Merkeli kolleegid CDUst teevad ilmselt kõik selleks, et piirata Saksamaa heldet rahalist toetust euroala nõrgematele liikmesriikidele, kirjutas Wall Street Journal.

Merkel jätkab kantslerina, kuid paljude konservatiivide hinnangul pole ta suutnud valitsusele määratleda selget visiooni. Pidevad kannapöörded küll euroala kriisi lahendamisel ning maksupoliitikas ja energeetikas on pälvinud parteikaaslastelt teravat kriitikat.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. March 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing