Hannoveri mess kui töösturi Meka

Ain Alvela 31. märts 2011, 00:00

Nende kuraditosina ettevõtte ekspositsioon seatakse üles 60 ruutmeetri suuruses innovatsiooniboksis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) egiidi all ning ennekõike tutvustatakse seal mitte niivõrd uusi tooteid, vaid uuendusmeelseid tehnoloogiaid, mille rakendamisel on võimalik nende toodeteni jõuda.

"Messil osalemise peamine eesmärk on leida Eesti ettevõtetele uusi kasulikke ärikontakte," selgitas EASi ekspordidivisjoni direktor Allar Korjas. "Teiseks on meil soov tutvustada Eestit ja siinseid ettevõtteid kui kompetentseid ja innovaatilisi partneid masinatööstuse, elektroonika ning infotehnoloogia valdkonnas."

Korjas toob näitena ettevõtetevahelisest koostööst kolme Eesti ettevõtte - Saku Metalli, IPA, Radiuse - ühise tegutsemise tulemuse, milleks on Bombardier' kiirrongides praegu juba kasutusel olevad kliimaseadmed. Kusjuures see koostöö sai alguse kolme põhimõtteliselt omavahel konkureeriva ettevõtte osalemisest Hannoveri messi ühisstendis mõned aastad tagasi.

Juba mõnda aega ainulaadsete jälgimisseadmetega üleilmset turgu kompav OÜ Defendec tutvustab Hannoveris nn tajumatu arvutuse tehnoloogiat, mida põhimõtteliselt saab rakendada ka näiteks tööstuses tootmisprotsessi raskesti ligipääsetavate lõikude jälgimiseks ning mis põhineb juhtmevabade sensorite võrgul, mille signaalid saabuvad peaarvutisse. Defendec on nimelt jõudsalt edasi arendanud omal ajal USA sõjatööstusest alguse saanud tehnoloogiat, lisanud sellele arvutisüsteemil tugineva võrgukihi ning soovib nüüd leida partnerit, kes aitaks süsteemi tootmisküpseks juurutada.

Defendeci tehnoloogiajuht Jürgo Preden on seda meelt, et Eestis oleks lootusetu leida firmat, kes suudaks sääraseid seadmeid omal jõul toota ja turustada.

"Et selle tootega läbi lüüa, tuleks luua ettevõtetest koosnev infrastruktuur, kusjuures meie ambitsioon pole kuulsust koguda selle süsteemi tootjana," selgitas Preden. "Meie ülesanne on lahendada praktilisi ja teoreetilisi probleeme, et tagada töökindlate ja ettearvatavalt käituvate arvutisüsteemide loomine. Tehnoloogia peaks tooteks tegema ettevõte, kes neid riistu tootmas hakkab."

Uuendused jõuavad tootmisse koostöövõrgustike kaudu. Defendeci jälgimissüsteemi tööpõhimõte seisneb kümnete ja sadade sensorite paigaldamises jälgitavale objektile, näiteks korterisse. Nendest sensoritest igaüks toimib iseseisvalt justkui arvutina, ja annab häiret vastavalt sellele, kuidas ta on programmeeritud.

"Meie süsteemi eelis teiste analoogsete ees on nende sensorite väiksus ning kaabelduse puudumine," rääkis Preden. "Maailmas pole teist nõnda väikest andurit, mis suudaks näiteks asustamata kohas, ütleme metsas, töötada ja infot edastada aasta või enamgi."

Satelliitantenne tootva Vertex Estonia juhataja Aleks Rulkov tunnistas, et Hannoveri mess on Euroopa kõige esinduslikum tööstusmess.

"Globaalse haardega korporatsioonid pakuvad kontseptuaalseid lahendusi, teadlased tutvustavad homseid tehnoloogiaid ja materjale, tööstuse eri valdkonnad pakuvad maailma tipprakendusi," loetles ta. "See on koht, kus tuhanded, kui mitte kümned tuhanded rakenduslike kõrg- ja keskastme koolide õpilased panevad paika oma edasise elu, karjääri ja töö prioriteedid. Messi tööpäevad on üheksa tundi pikad ja väga intensiivsed."

Vertex Estonia on osalenud Hannoveri tööstusmessil nii oma stendiga kui ka Soome ülikoolide, Šveitsi Arengufondi ja Eesti ühisstendidel.

Ekspordi arendamine nõuab piiritaguseid partnereid. AS Volta on siiani keskendunud eelkõige siseturule, kus ettevõtte koostööpartnerid on olnud Eesti ehitusfirmad. Projekteeritud ja valmistatud on lahendusi, mis on nõudnud erivalgusteid ning kõrget töökindlust - Tallinki büroohoone, Tartu veemõõdusammas, kaubanduskeskused jmt. Nüüd otsitakse Hannoveris võimalusi ka piiri taga läbilöömiseks.

Volta tegevdirektori Aivar Reiviku sõnul tutvustab ettevõte messil võimalusi lahendada üldvalgustust ainult LED-elementide baasil.

"Laialtlevinud arusaam, et LED-valgustus on nõrk, vastab tõele ainult odavlahenduste puhul," nentis Reivik. "Kvaliteetne LED suudab tagada ka näitusesaalis vajalikud 1000-2000 luxi, olles seejuures kõrge kasuteguri, töökindluse ja pika elueaga, ka ei kuumuta need valgustid eksponente."

Innovatsiooni ja teaduskeskuse IMECC juhataja Jüri Riives märkis, et IMECCi eesmärgid Hannoveris on seotud eelkõige tehnoloogia arenduskeskuse tutvustamisega rahvusvahelisel tasandil kolme põhifookuse kaudu.

"Tutvustame äri ja tootmisprotsesside integratsiooni e-tootmise ja toote elutsükli juhtimissüsteemi baasil, pakume välja kulu- ja ajasäästlikke lahendusi väike- ja keskmistele ettevõtetele protsesside automatiseerimiseks ning iseorganiseeruvaid jälgimis- ja diagnostikasüsteeme," tutvustas Riives IMECCi tegevust messil. "Need kolm fookust ja neis arendatavad projektid on suunatud ettevõtte juhtimise ja protsesside automatiseerimise arendusele tulevikutehase loomise eesmärgil."

Hannoveri messi eksponendid ja külastajad valmistuvad väga põhjalikult. Kes soovib osta allhankeid, võtab tüüpjoonised kaasa.

Kes pakub allhanget, jõuab suure tõenäosusega huvilisteni. Kes müüb toodet, näeb kohapeal kõiki konkurente ja saab vihjeid nende hindadest. Kes otsib valmistoodet või tehnoloogiat, saab valida maailma parimate lahenduste hulgast. Messil pakutakse ka finantsteenuseid spetsiifiliste tööstustehingute jaoks.

Juba maikuust alates alustab Vertex Estonia telekommunikatsioonide ja mobiilside mikrolaineantennide projekti. Huvi selletaoliste antennide vastu on suur, kuid konkurents on halastamatu. Messil saab usaldusväärset infot selle valdkonna hetkeseisust.

Vertex Estonia satelliitkommunikatsiooni maapealsete jaamade antennid töötavad juba 38 riigis üle maailma, kuid nende tootmine ei ole probleemidest vaba. Hannoveri mess on igal aastal andnud tõuke tootmisprotsesside uute lahenduste leidmiseks ja olemasolevate optimeerimiseks.

IMECC i üks eesmärk on tehnoloogiaplatvormi kujundamine ja arendus teadus-, arendus- ja tootmisalase koostöö tegemiseks Euroopa tööstuspiirkondadega. Arenda koostöövõrgustikke nii lokaalsel kui ka globaalsel tasandil.

Osalemine Hannoveri messil aitab kaasa uute koostööpartnerite leidmisele, aga loodame ka globaalsete koostöövõrgustike arendust ning kontaktide loomist ettevõtete, teadus- ja uurimisasutustega.

Kolmas ja mitte väheoluline eesmärk on uute ideede ja koostöövõimaluste leidmine ja edasiarendamine selleks, et tõsta Eesti masina- ja aparaaditööstuse konkurentsivõimet ja arendada uusi teaduslikke ja sotsiaalseid väärtusi, mis põhinevad uute ärimudelite, tootmissüsteemide, tootmis- ja automatiseerimistehnoloogiate ning infotehnoloogiliste lahenduste integreeritud tööstuslikul kasutamisel.

EAS informeerib firmasid koondavaid ettevõtlusorganisatsioone, erialaliite ja huvi üles näidanud ettevõtteid korraldatavast ühisstendist vähemalt pool aastat ette.

Seejärel organiseerime messistendi rajamise, sealhulgas kujunduse, projekteerimise, valmisehitamise jmt.

Ettevõtted saadavad oma info, milliste toodete või teenustega ja kui suure meeskonnaga nad soovivad stendis osaleda ning EAS komplekteerib messistendi vastavalt sooviavalduste laekumise, toodete sobivusele antud messi profiiliga ja messistendi terviklahendusele. Riigistendi kujundus lähtub avatud pinna lahendusest, kusjuures välditakse eraldi boksikeste tekitamist.

Firmadevaheline koostöö algab ammu enne messi toimuvatel ühistel arupidamistels, kus lepitakse kokku põhisõnum, millega ühiselt messil välja ollakse. Koostöö raames töötatakse välja ühine turunduskontseptsioon kuni tootenäidiste paigutuseni messistendil

Kõik ettevõtted läbivad ühise messikoolituse, mille üks osa on meeskonnatöö stendis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing