Iirimaa püüab pangakriisiga lõpparvet teha

ÄP 01. aprill 2011, 00:00

Allied Irish Banks vajab 13,3 miljardit eurot, Bank of Ireland 5,2 miljardit, EBS Building Society 1,5 miljardit ja Irish Life & Permanent 4 miljardit eurot.

Stressitesti eesmärk oli näidata investoritele, maksumaksjatele ja teistele euroala liikmesriikidele, et omal ajal Euroopa kõige dünaamilisema majanduse halvanud panganduskriis hakkab ühele poole saama.

"See on paras tasakaaluharjutus," ütles agentuurile Bloomberg Collins Stewart Plc analüütik Gavin Blessing. "Valitsusel tuleb turge veenda, et panganduskriisile tõmmatakse joon alla. Teisalt ei taheta maksumaksjate õlule laduda nii suurt võlakoormat, et seda kanda ei jõuta."

Analüütikud hindasid täiendava kapitali vajaduse 15-27 miljardile eurole. Tõenäoline on, et uue läbikatsumise järel on kogu Iiri pangandus riigi kontrolli all, kirjutas Wall Street Journal.

Praeguseks on Iiri maksumaksjad viide suurimasse panka pumbanud juba 46,3 miljardit eurot. Neli panka neist on pea 100% riigi kontrolli all ning Bank of Irelandist kuulub riigile 36%.

Vaid üks institutsioon, Irish Life, on seni läbi saanud ilma riigi toetuseta. Kolmapäeval otsustati aga kauplemine Irish Life'i aktsiatega koormustestide tulemuste avalikustamiseni peatada, kuna teisipäeval kukkus ettevõtte aktsia börsil 45%. Kardetakse, et ka see institutsioon läheb riigi kontrolli alla, kuna tegemist on suurima eluasemelaenude andjaga.

Iirimaa halvanud kriisi põhjuseks on tohutu laenurahaga õhutatud kinnisvaramull, mis aastaid Iiri majanduskasvu hoos hoidis. Kui kinnisvara hinnad langesid, sai ränga löögi ka pangandus. Panku päästes on riik nüüd ise maksejõuetuse äärel - läinud aasta novembris allkirjastati abipakett IMFi ja Euroopa Liiduga. Selles on ette nähtud ka 35 miljardit eurot rahasüstideks Iiri pankadesse, kuid investorite hirme pankade vastu pole üksi raha olemasolu hajutanud.

Investorid kardavad, et pangad võivad saada uue löögi eluasemelaenudest, mis on võetud viimastes koormustestides erilise tähelepanu alla.

Värsked koormustestide tulemused käes, plaanib Iiri valitsus ümber rääkida mullu novembris IMFilt ja ELilt saadud 85 miljardi euro suuruse abilaenu tingimused.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing