Jüri Ott: kirjastuse nõukogu märkas minu panust

Anne Oja 01. aprill 2011, 12:26

Aastajagu päevi Eesti Entsüklopeediakirjastuse pikaaegse juhi Hardo Aasmäega samal ajal juhatuses olnud Jüri Oti sõnul hindas kirjastuse nõukogu tema panust, kuid kirjastuse rahadest igal kuul ligikaudu 80 000 krooni eest isiklikku kasu lõiganud Aasmäe ei kannatanud aruandmiskohustust välja.

Järgneb 2007. aastal Eesti Entsüklopeediakirjastuse müügi eest vastutanud Jüri Oti vastulause Hardo Aasmäe väidetele, et hoopis Ott püüdis kirjastusest raha välja kantida ja Aasmäe pidi arvukatel baarides ja restoranides toimunud ärikohtumistel käies ja seal ettevõtte krediitkaardiga makstes n-ö siluma Oti kehva müügitööd.

Eesti Entsüklopeediakirjastuse juhatuse liikmeks kinnitati mind 29. detsembril 2006, vabastati 9. jaanuaril 2008, seega olin juhatuses pisut üle aasta. Minu rida oli müük, kuhu ma ei lasknud Aasmäel eriti sekkuda. Minu töö tulemus – 2007 oli müük 21,5 miljonit krooni.

Omamüük läbi Eesti Entsüklopeediakirjastuse tütarettevõtte Pilk tõusis ühe aastaga pea 10 miljonit krooni. Eelnevatel aastatel oli kogu Eesti Entsüklopeediakirjastuse müügitulu mitme aasta vältel 14 miljoni ringis, olgugi, et eelnevatel aastatel ilmusid kirjastuse tippteosed Suur Maailma Atlas, Kroonika jt.

Minu hinnangul ei osanud Aasmäe üldse müüa. Miks muidu müüginumbrid nii madalad olid? 2004. aasta kahjum oli 1,3 miljonit krooni, 2005 kahjum ligi 1,5 miljonit krooni, samal ajal olid kõik teised vähegi arvestatavad kirjastused kasumis.

Minu vabastamisel andis nõukogu esimees Alvar Ild hinnangu minu tööle. Ta rääkis vabastamisele eelneval päeval toimunud nõukogu erakorralisel koosolekul minu antud olulisest panusest, millest protokolli jõudsid sõnad „panus on olemas...“, kuid piisab „panusestki“.

Aasmäe taktika nõukogu ja juhatuse liikmete koha pealt oli pidevalt intriigitseda. Ta vahetas juhatuse ja nõukogu liikmeid vastavalt kujunenud situatsioonile välja, et keegi ei saaks end kirjastuse asjadega kurssi viia. Tavaliselt süüdistas ta lahkujat tööga toimetulematuses.

Minu juhatuses oleku aegu oli finantstehingute tegemise õigus algul ainult Aasmäel, hiljem otsustas nõukogu minu nõudmisel, et Aasmäe kantimiste lõpetamiseks toimuvad tehingud kahe allkirjaga. Seega ei saanud ma kuidagi midagi kantida (nagu Aasmäe väidab – toim). Pool aastat enne minu lahkumist tuli tehingud teha konsensuse alusel, mis saigi minu vabastamise põhjuseks.

Siiani oli Aasmäe tegutsenud nii, kuidas heaks arvas ega hoolinud absoluutselt enda kõrval olevast teisest juhatuse liikmest. Kui keegi küsis ka kõige tavalisemat infot kirjastuse kohta, ütles Aasmäe, et see on ärisaladus.

Tihti süüdistas ta oma kolleege teiste kirjastuste kasuks töötamises, mis hirmutas loomingulisi inimesi väga. Kolleegidega teistest kirjastustest ei juletud suhelda. Osavalt inimestega manipuleerides oskas Aasmäe luua Eesti Entsüklopeediakirjastuses usaldamatuse õhkkonna.

Aasmäe kuusissetulek oli minu ja mitmete teiste inimeste kaudsete arvestuste järgi kusagil 80 000 krooni. See koosnes piiramatust 24-tunnisest auto kasutusest, ametlikust palgast, mõõdutundetust krediitkaardi kasutusest, preemiatest, nn honoraridest, nn komandeeringutest ja võimalusest töö ajast piiramatult kõikvõimalikel avalikel üritustel esineda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2011, 12:27
Otsi:

Ava täpsem otsing