Kuvand Iirimaast on ebatäielik ja vildakas

Frank Ryan 04. aprill 2011, 00:00

Viimase 24 kuuga on Iirimaa arengud vähendanud meie rahvusvahelist mainet ja kommentaarid Iirimaa kohta on enamasti negatiivsed. Ülekaalus oleva masenduse taustal ignoreeritakse nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt Iiri firmade kasvavat edu maailma turgudel. Rahvusvaheline kuvand Iirimaast on ebatäielik ja vildak.

Iirimaa parimad päevad on ees, mitte seljataha jäänud. Oleme loonud modernse dünaamilise majanduse. Oleme kogenumad ja võimekamad kui kunagi varem. Iiri firmad müüvad uuenduslikke, arenenud tooteid ja teenuseid kogu maailmas. Iirimaa võib olla Euroopa taastuv majandus.

Iiri avatud majanduse taastumiseks on ekspordi edukus ülioluline ja siin näitab Iirimaa juba jõulist toibumist. Iiri firmade eksport on 20 kuud järjest pidevalt kasvanud, 2010. aastal hinnanguliselt 13,7 miljardi euroni.

Selle aasta lõpuks ootame ekspordi kasvu üle kriisieelsete rekordtasemete. Töö tõttu, mida me rahvusena teinud oleme, tõuseb Iirimaa kaalukus maailmas. Oleme suurim farmaatsiatoodete netoeksportöör maailmas. Oleme maailma suuruselt teine arvuti- ja IT-teenuste eksportöör India järel ja Saksamaa, Suurbritannia ja USA ees. Oleme maailma suuruselt 5. õlleeksportöör. Kogu maailmas joob üks seitsmest beebist Iirimaal toodetud toidusegu. Finantsteenuste osas hallatakse 1,7 triljoni euro väärtuses varasid Iirimaal. Iiri ekspordi väärtus on suurem kui Austraalia või Brasiilia oma. Väikese saare kohta on need märkimisväärsed saavutused.

Iiri innovatsiooni haare on üleilmne fenomen. Mullu ostsid rohkem kui 140 riigi kliendid Iirimaalt kaupu ja teenuseid 150 miljardi euro eest. USAsse reisides skaneerib teie silmi ja sõrmi USA immigratsiooniamet, kuid kasutatav tehnoloogia pärineb Iiri firmalt Daon. Kui teile mingis maailma paigas siirdatakse stent, on 80% võimalik, et selleks kasutatakse Iiri firma Creganna-Tactx Medicali tehnoloogiat. Realex Payments pakub e-äri teenuseid suurkorporatsioonidele kogu maailmas ja viimase aasta jooksul on Realex töödelnud 9 miljardi euro väärtuses makseid. Neis modernsetes valdkondades tegutsedes tõmbavad Iiri firmad riigi kriisist välja kiiremini kui paljud kommentaatorid eeldavad.

Mitmekesine tööstusmaastik, mille oleme paljude aastatega loonud, ei ole kadunud. Meil on tugev rühm Iiri ettevõtteid, mis ekspordivad rohkematele rahvusvahelistele turgudele kui kunagi varem. Tootearendusega tegeleb varasemast rohkem Iiri ettevõtteid. Isegi 2009, halvimal kriisiaastal meie rahva elus, tõusid investeeringud tootearendusse 2%. IDA Ireland on olnud edukas välismaiste otseinvesteeringute Iirimaale meelitamises - Intel, Microsoft, Pfizer, Google, Facebook ja Ebay, kui nimetada vaid mõnda.

Varasemast rohkem meie inimesi on kõrgemalt haritud ja suurenenud on ka rahvusvahelise kogemusega Iiri ärimeeste ja -naiste hulk.

Meil on väga palju alustanud ettevõtteid ja tugev ettevõtluskultuur. Tugistruktuur ja rahastamiskeskkond uutele firmadele on parimate hulgas. Iiri valitsus on Enterprise Irelandi kaudu praegu suurim riskiinvestor Euroopas tehtud investeeringute arvu mõttes. Väljakujunenud ettevõtjaid on rohkem kui 9% riigi elanikkonnast. Ja Iirimaa ei hoolitse mitte ainult omaenda ettevõtjate eest - Enterprise Ireland püüab ligi meelitada edukaid rahvusvahelisi ettevõtjaid, kes sooviksid oma järgmise ettevõtte Iirimaale rajada.

Iirimaa jääb rahvusvahelistes liigitustes ettevõtlusega tegelemise paigana kõrgele kohale. World Competitiveness Yearbook klassifitseerib Iirimaa 1. kohale ettevõtte maksude ja 4. kohale uutele ideedele avatud kultuuri eest. Me oleme maailmas 4. kohal oskustöötajate olemasolu ja 6. kohal tööjõu tootlikkuse poolest. Maailmapank asetab meid maailmas 8. kohale ettevõtlusega tegelemise hõlpsuses.

Iirimaa on väljakutsetega tegelemise, ellujäämise, taastumise, kasvu, saavutuste ja suur olemise uhke ajalooga riik. Me oleme väga avatud majandus, nii et satume kriisi kiiremini kui teised, kuid samuti väljume sellest kiiremini. Meie ekspordinäitajad 2010 on olnud märkimisväärsed, kasvades keerulises üleilmses kliimas 7%.

Asjad, mis on Iirimaa varem suureks teinud, eksisteerivad ikka veel - meie inimesed, meie firmad ja meie uuenduslikud tooted ja teenused. Me jätkame arenemist ja kõrge väärtusega, turule orienteeritud toodete ja teenuste pakkumist, mida müüakse kogu maailmas. Kõigi nende tugevate omaduste baasil võib Iirimaa olla Euroopa taastuv majandus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing