Värvikate betoonehitiste plejaad

Liivi Tamm 06. aprill 2011, 00:00

Võitja: eramu Pirital. Kui töö tellija armastus materjali, antud juhul betooni vastu, on kuskil eriti selgelt ilmnenud, siis on see nii tänavuse betoonikonkursi võidutöö puhul.

Ehedad pinnad ja lõpuni viidud materjalitunnetus avaldavad muljet. Olgu tegu täpse viimistlusega betoonist aiaga, mis eramut ümbritseb, fassaadi kujunduse või vannitoa seinakattematerjaliga, betoon võidutseb kõikjal.

Kindlasti on maitse küsimus, kas just iga inimene soovib betoonikarva ümbrust magamistuppa või puhkenurka, ent tänavuse konkursi võitjaks valitud maja elanikud on lahendusega igati rahul.

Maantemuuseumi välialad. Tänavune talv kostitas korralike miinuskraadide ja veel korralikuma lumekihiga. Vastuvõtjad olid žüriid oodates väliekspositsiooni teerajad traktori ja musklijõu abil võimalikult puhtaks lükanud.

Betoonihuvilise jaoks ongi Maanteemuuseumi põnevaim osa minevikku viivat teed kujutav ekspositsioon, kus graafilise betooni viimistlusega elemente kasutatakse eri ajastute markeerimiseks: neile on graafilise betooni tehnikas kantud vanad fotod.

Kui esiotsa kaalus maanteemuuseum pinna katmist laki või muu kaitsekihiga, hoidmaks seda võimalike vandaalide eest, siis sellest ideest siiski loobuti: "Lakkimata pind on põnevam, kuna graafika mõjub erineva valguse juures erineva intensiivsusega, samuti mõjutab vahetut tulemust see, kas väljas on kuiv või vihmane," selgitati žüriile. "Me soovisime, et see efekt jääks ja seetõttu on pind naturaalne."

Kuigi mingi osa kogu väliala väljapaneku efektist ja ilust jäi lumeuputuse tõttu žürii liikmete silma eest peitu, jäi huvitav graafiline betoon jutuaineks ka tagasisõidul Tallinna.

Must maja. Nõmmel arhitekt Martin Aunini loodud puhta vormiga hoonetekompleks, millest tänavusele aasta betoonehitse preemiale kandideeris eramu nimega "Must Maja", jääb külalisele heas mõttes meelde ja silma.

Aasta betoonehitise žüriid veetlesid eriti välisfassaadi valged monoliitbetoonpinnad, kust kumas peensaetud laudiseraketise pind. Ka teostus oli igati eeskujulik. Suvel valminud hoone fassaad on laitmatu teostusega valitsenud kuumalaine kiuste, mis raskendas tööd.

"Hea kooskõla naabermajaga ja tõeliselt kaunid betoonpinnad," nentis soomlannast žürii liige Maritta Koivisto. "Siin on korraliku betoonpinna nimel palju tööd tehtud."

Hea arhitektuurse tervikuna mõjuv hoonekompleks on tervikuna väga hea lahendus.

SA Tehvandi spordikeskuse multifunktsionaalne suusastaadion. "Kui mingi object on parim just talvel vaatamiseks, siis siin see on," nentis žürii loge Madis Eek ringkäigul Tehvandi spordikeskuses.

Eeskätt möllab betoon välipindadel, mille korralik teostus meile muljet avaldas. "Siinsed konsoolid ja betoonitöö on tõesti ilusasti tehtud," lisas Toomas Laur. Sestap pole ka imestada, et tunnustuse vääriliseks hinnati just Savekate OÜ panus ja seda rajatise kvaliteetse betoonitöö eest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09
Otsi:

Ava täpsem otsing