Kogenud töötaja lahkumine lööb ettevõtet valusalt

Anne Mere 07. aprill 2011, 00:00

Igale ettevõttele on ääretult oluline, et inimesed oleksid kompetentsed, koolitatud ja motiveeritud. Lihatööstus on spetsiifiline tegevusala, kus mitmed töölõigud vajavad põhjalikku väljaõpet.

Näiteks lihalõikus, kus oskused ja vilumus on kiire ja kvaliteetse töö eeldus, sest päevas läbib lihalõikust kuni 950 siga ja 90 veist. Või tootmise tehnoloog, kelle põhiülesanne on tootmise tehnoloogia jälgimine ja toodete kvaliteedi tagamine, jne.

Seega on meie ettevõtte peamine eesmärk oma koolitatud ja kogenud töötajate hoidmine. Kuid inimesed liiguvad ikka, olgu siis põhjuseks elukoha muutus, uus väljakutse või parem palk.

Uute töötajate leidmine toimub Rakvere Lihakombinaadis peamiselt n-ö oma jõududega, st personaliotsinguga tegeleb personalispetsialist koostöös juhtidega. Värbamismeetoditena kasutatakse kuulutamist ettevõtte kodulehel, tööotsingu portaalides, ajalehtedes, erialaliitudes. Kindlasti on olulisel kohal ka otsekontaktid. Seetõttu ei ole me viimastel aastatel eriti kasutanud personaliotsingufirmade ega rendiettevõtete abi. Ja põhjus on olnud tuntava eelise puudumine võrreldes tööjõuhankega oma jõududega. Samas võib erinevate tööjõu värbamise ja valiku meetodite kasutamine anda väga positiivseid tulemusi.

Uue inimese leidmise kiirus sõltub hetkeolukorrast - sobilik kandidaat võib leiduda ettevõtte sees või isiklikus tutvusringkonnas, mis on kiirem ja kindlam valik (siiski mitte riskivaba) kui kuulutuse kaudu. Õige töötaja valiku protsess võib ulatuda paarist kuust aastani, sisseelamine teist sama palju.

Eks tegelikult on iga tõeliselt pühendunud professionaali lahkumine negatiivne uudis ja seda tühimikku on raske täita. Sellisel töötajal on olemas teoreetilised baasteadmised ja praktiline kogemus ettevõttes ning teda ongi kõige keerulisem ja ajamahukam asendada. Elu näitab, et asendamatuid inimesi pole olemas, oluline on vaid aeg, mille vältel uus inimene leitakse, ja selle inimese võimekus kiirelt ettevõttesse sisse elada.

Tõeliste professionaalide väärtus ajas ainult kasvab. Järjest rohkem on ettevõtete juhid hakanud aru saama, et tulemuse tagavad inimesed, mitte masinad ega IT-lahendused, ja kuna elame piiratud inimressurssidega ühiskonnas, siis mida aeg edasi, seda rohkem harrastatakse professionaalide ülesostmist.

Suurettevõtte juhina sümpatiseerivad mulle emotsionaalselt küpsed inimesed, kel piisavalt nii töö- kui ka elukogemust. Hindan neid väärtusi rohkem kui koolipingist tulnud magistrikraadiga teoreetiku uljast maailmapilti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing