Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Euroliit välistab Kreeka võlgade kallale mineku

Katri Soe-Surén 11. aprill 2011, 00:00

"Jah, me välistame Kreeka ümbervõlastamise," ütles Euroopa Liidu rahandusvolinik Olli Rehn laupäeval Ungaris Gödöllös toimunud eurotsooni ministrite kohtumise lõppedes. Olemas on soliidne reformikava, mis põhineb Kreeka võimete põhjalikul analüüsil ja mis võimaldab riigil oma võlad ise ära maksta. Ka Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet lisas, et Kreeka jaoks on olemas plaan, ja see viiakse ellu.

Kreeka on saanud kolmeks aastaks 110 miljardit eurot Euroopa Liidult ja IMFilt laenu, kuid üha kasvavad kahtlused, kas riik nagu plaanitud aastal 2012 taas ise raha suudab laenata. Ajakirja Spiegel andmetel on mõned eurotsooni rahandusministrid seisukohal, et Kreeka tuleb ümbervõlastada, sellele on aga vastu Euroopa Keskpanga juht Trichet.

Lähiajal peaksid algama läbirääkimised Portugali päästepaketi detailide üle. Euro päästefondist EFSF tuleva summa suurus on ligikaudu 80 miljardit eurot. Läinud nädalal finantsabi palve esitanud Portugal peab vastutasuks allutama end rangetele säästu- ja reformiprogrammidele. Volinik Rehni arvates kuulub Portugali säästuplaani juurde kindlasti ka ulatuslik erastamisprogramm.

Portugali päästepakett peaks koos olema hiljemalt mai keskpaigaks. 5. juunil toimuvad riigis ennetähtaegsed valimised, kuna praegune peaminister Jose Socrates ei leidnud parlamendis oma säästukavadele enam piisavalt toetust. Rehni sõnul peavad seetõttu läbirääkimistel abilaenu tingimuste üle osalema nüüd ka Portugali opositsiooniparteid.

Portugal lõpetab ahelreaktsioonil. Eurotsooni rahandusministrid väljendasid pärast Ungaris toimunud kohtumist arvamust, et Portugali päästmine lõpetab viimaks nõrku eurotsooni riike tabanud ahelreaktsiooni. Samas ei ole kriis veel kindlasti lõplikult möödas. "See pole kuigi rõõmustav, aga on selge: kriis ei ole vaatamata kõigile jõupingutustele veel möödas," ütles Ungari rahandusminister Gyorgy Matolcsy. "Me ei ole kõiki probleeme lahendanud, aga me oleme õigel teel," ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Viimase arvates on kriis paremini kontrolli all kui aasta tagasi.

Viimase aasta jooksul on korduvalt spekuleeritud selle üle, et mitte ainult eurotsooni väikesed perifeeriariigid, vaid ka Hispaania ja Itaalia võivad langeda võlakriisi ohvriteks.

Praeguseks on Hispaania väljaspool hädaohtu, ütles Hispaania majandusminister Elena Salgado. Ka Schäuble ütles, et Hispaania on heas seisus ja et seda tunnistavad ka finantsturud. Hispaania plaanib omalt poolt Portugali päästmiseks anda 4-5 miljardit eurot.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing