Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

IMF: USA võlg võib tuua uue globaalse majanduskriisi

Fredy-Edwin Esse, California 13. aprill 2011, 11:27

Rahvusvahelise valuutafondi sõnul puudub USA valitsusel "usaldusväärne strateegia" stabiliseerimaks enda kuhjuvat riigivõlga, mis omakorda tekitab väikese kuid olulise riski uue ülemaailmse majanduskriisi tekkeks.

Ebatavaliselt karmis noomituses enda suurima aktsionäri suhtes ütles IMF, et USA on ainuke arenenud majandus, kes suurendab 2011. aasta eelarve defitsiiti ajal, kui majandus kasvab piisavalt kiiresti, et vähendada laenu võtmist, vahendab Financial Times.

IMFi hinnangul peaks USA rakendama kõige rängemaid kärpekavasid alates 1960ndatest, kui vastav andmete kogumine algas, et tulla vastu G20s 2010. aastal kõigi arenenud majanduste poolt, välja arvatud Jaapan, antud lubadusele vähendada 2013. aastaks eelarve defitsiiti poole võrra.

Kaks korda aastas läbiviidavas fiskaalses monitooringus leiab fond, et praeguste plaanide kohaselt oleks USA  ainus riik peale Jaapani, kelle avaliku sektori võlg tõuseks aastal 2016, ähvardades sellega ülemaailmset majandust.

"See on risk, mis teostumise korral omaks väga tähtsaid tagajärgi kogu ülejäänud maailmale," ütles fondi esindaja Carlo Cottarelli. "Seetõttu on oluline, et USA alustaks fiskaalpoliitika muutmist pigem varem kui hiljem."

IMFi sõnul paistab Ühendriikide majandus hetkel "piisavalt tugev", et pidada vastu suurematele kärbetele ja maksutõusudele. Fond lisas, et läinudaastase stiimulpaketi kasutegur on "suhteliselt madal võrreldes selle maksumusega".

Debatt Ühendriikide fiskaalpoliitika üle tõenäoliselt pingestub tulevatel nädalatel ja kuudel, kuna riik jõuab kongressi poolt seatud 14,3 triljoni dollarilise võlapiirini. Ilma poliitikute toetuseta seda piirmäära suurendada võib USA seista silmitsi võimaliku pankrotiga juba juuli alguses ja seni pole vabariiklaste ja demokraatide vahel veel ühist kõnekeelt leitud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. April 2011, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing