Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pisikeses aias kaovad piirid

Reesi Unt 28. aprill 2011, 00:00

Kinnisvarabuumi ajal kerkis paljudesse uuselamurajoonidesse hulgaliselt ridamaju, millel on üsna miniatuursed terrassaiad.

Nii on ka minu aias kasulikku pinda, millega võiks midagi asjalikku ette võtta, kõigest 35 ruutmeetrit. Et see edaspidi silmailu pakuks ja ka praktilist väärtust omaks, võiks appi kutsuda aiakujundaja.

OÜ Sinu Aednik omanik ja aiakujundaja Piret Pihtjõe kuulas minu kirjelduse aiast ära ja kostis esimese näpunäitena, et kõigepealt tuleb unustada ennast piirav teadmine, et aed on väike.

Olulised on vaid soovid. "Oluline on arvestada kõigi aiaomaniku soovide ja vajadustega," sõnas Pihtjõe.

"Kindlasti on vajalik õige suurusega terrass. Tõenäoliselt tahate maitsetaimi ise kasvatada ning soovite kevadist rõõmu loovaid sibullilli ja terve hooaja silmarõõmu pakkuvaid püsililli ja -taimi. Oma aia marjad ja hooldatud viljapuud on kuldaväärt. Liivakast on mõistlik asendada liivaalaga, mis läheb sujuvalt üle istutusalaks ja millest lapse sirgudes saab näiteks kõrgete kõrreliste peenar," rääkis ta ning selgitas, et planeerimise aluseks ongi vaid soovid, mille põhjal püüab kujundaja välja pakkuda reaalseid lahendusi.

Selle peale, et praeguses hoovis on meie perel ainult muru ja liivakast, märkis aiakujundaja, et nii väikses aias ei ole murul üldse kohta.

Muruniiduk miniaias ebamõistlik kulutus. Naersime mõlemad, kui kirjeldasin, et praegu ongi nii, et suviti kostab meie elamurajooni miniatuursetest aedadest peaaegu lakkamatu muruniidukite mürin. Mõistsin, kui tarbetu oli muruniiduki ost, kui sama summa oleks võinud hoopis aiakujundaja konsultatsiooni peale kulutada.

Kui Pihtjõe soovitas kindlameelselt mulle aeda õunapuid, tundus see mõte veidi võõras. Lapsepõlvest saadik olen näinud õunapuid, mis enda ümber tohutu ala hõivavad.

"Oled sa kindel, et ei taha midagi teistmoodi," küsis seepeale Pihtjõe ning avas mu silmad, näidates kauneid pilte aedadest, mis on kujundatud õunahekkiga. Tema kinnitusel kannavad need hekid ka väga palju vilju. Kuldaväärt idee, mis on samas praktiline!

Aia loomisel peaks endalt küsima, mida võiks aed pakkuda. OÜ LaRosa omanik Merilen Mentaal ütles, et kavandamist tuleb alustada mõttega funktsionaalsusest.

"Esmalt tasub läbi mõelda, mida tähendab aed seal elavate inimeste jaoks ja milliseid funktsioone ta täitma peab, millised alad seal kindlasti olema peavad. Pärast seda tuleb analüüsida asukohta, mullastikku ja paiknevust päikese suhtes ning mõelda, kuidas soovid ja reaalsus ühildada ehk kuhu midagi planeerida, nii et see ka funktsionaalne oleks," rääkis Mentaal.

Ta lisas, et väga piiratud tingimustes on mõistlik murust loobuda ja planeerida suurem terrassiala.

"Arvestama peab kindlasti tingimustega, mis aias on, sh valguse, varjude ja päikese liikumisega," märkis Mentaal.

Benita Grupp OÜ tegevjuht ja maastikuarhitekt Anne Mets juhtis tähelepanu asjaolule, et aed peab klappima ka ümbritseva keskkonnaga.

Aed peab sobima oma ümbrusega. "Enne ridamaja mõttelise väikse aiaosa kujundamist peate endale selgeks tegema, mida te seal näha tahate, kui suur taimearmastaja olete ja millises stiilis see väike aiake olla võiks," sõnas Mets. Mõtlema peab ka sellele, kui palju raha ollakse nõus investeerima. Üldjuhul peab aia stiil kokku sobima nii maja kui ka sisekujunduse stiiliga.

Selgeks tuleb teha, kas maja arhitekt on majale juba mingi haljastuse (näiteks boksidevaheliste hekkide näol) ette näinud, mida naaberboksid hakkavad rajama või kas naabritele peab jätma võimaluse oma aeda läbida.

Samuti tuleks mõelda, kas väiksesse aeda on tingimata tarvis murupinda, kuidas asetsevad aia suhtes ilmakaared, kas sinna peavad mahtuma ka lapsed mängima, kas terrassipinda võiks suurendada ja kas seda võiks teha laskuvate tasapindadena, loetles Mets. Ta lisas, et üldjuhul teevad aia huvitavaks ja visuaalselt suuremaks keerulised tasapinnad.

Veel nentis ta, et põnevust toob aeda see, kui taimed ja veepind on natuke kõrgemale tõstetud ja istutamispind jääb allapoole. "Lahendusi on palju ja need olenevad soovist," ütles Mets.

Vastandid mõjuvad hästi. Taimede valikul väiksesse aeda soovitas Mets pöörata tähelepanu, et kogu vegetatsiooniperioodi vältel köidaks aias miski tähelepanu.

"Taimede paremaks esiletoomiseks peaks kasutama lehe- või okkavärvide ja geomeetriliste vormide vastandamist. Samas peavad taimed kasvades ikka väiksemõõdulisteks jääma," sõnas ta.

Ka Mentaali sõnul võiks selline pisike aed olla liigendatud. Seda saab teha nii ehituslike elementide kui ka puude-põõsastega. Samuti sobib väiksesse aeda tema sõnul suur terrass. Väike aiaosa ja sobivad taimed teevad ka väga väiksest maalapist erilise koha.

"Murust võib sellise mõõduga aias täiesti loobuda," rõhutas ta veel kord.

Aias võiks olla taimed, mis on sinna istutatud. See annab taimedele paremad kasvutingimused ja lubab neil lihtsamalt talvituda. Istutuskaste saab terrassile alati lisaks tuua.

Sellises aias võiks olla kindlasti üks väike puu, sest pea kohal olev pind tekitab hubasuse. Ei maksa karta, et puu niigi vähese päiksepaiste ära varjab.

Aeda vrmivad puud-põõsad. Puud ja põõsad annavad aiale struktuuri. Seda on vaja, kuid mitte ilmtingimata okaspuude näol - vormi annavad ka heitlehised puud-põõsad, mis ilmestavad aeda oma eri näoga, ütles Mentaal.

Maastikuarhitekt Mets nentis, et peenarde kasutamine on parem ja õigem kui puidust istutuskastide kasutamine, sest viimased vajavad seest soojustamist, et külm talvel taimejuuri ära ei võtaks, kui sinna püsikud istutatakse.

"Loomulikult võib nendesse istutada suvelilli, köögivilju või maitsetaimi, mis praegu väga moes on," soovitas Mets.

Tuleb valida need taimed, mis on atraktiivsed erinevatel aastaaegadel, sobivad aia pinnase ja valguse/varjuga. Mõistlik on koostada selge plaan, millised taimed mis aastaajal aeda ilmestavad.

Erinevaid taimi tuleks valida pigem vähem kui rohkem, sest taimed, mis on istutatud massina, annavad efekti. Üksikutena soovitan võtta vaid fookustaimi.

Üks väike aed vajab kindlasti paari efektset pilgupüüdjat, massina pehmendavaid foonitaimi ja mitmesuguseid vorme.

Ka värvid võiks hoida kahe-kolme tooni piires. Valida tuleks pigem hele ja pastelne palett, sest heledad (valged, roosad, sinised) toonid tekitavad ruumi juurde ning mõjuvad kaugemana kui soojad ja eredad värvid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing