Viis leedulast mõisteti süüdi organiseeritud autovarguste toimepanemises Eestis

Silvia Kruusmaa 29. aprill 2011, 16:45

Tartu maakohus tunnistas viis Leedu vabariigi kodanikku kokkuleppemenetluses süüdi Eestis toimepandud autovargustes ja kuulumises kuritegelikku ühendusse ning mõistis neile osaliselt reaalsed vangistused.

Jonas  Povilaviciusele (29),  Adomas Cepaitisele (28) ja Ricardas Kiškauskasele (39) mõistis kohus nelja-aastase vangistuse, millest kohe ärakandmisele kuulub kaks aastat. Ülejäänud vangistus mõisteti Povilaviciusele tingimisi viieaastase katseajaga ning Cepaitisele ja Kiškauskasele nelja-aastase katseajaga. Cepaitis tunnistati süüdi ka kehalises väärkohtlemises, teatas Tartu maakohtu Tartu kohtumaja.

Gražvydas Petraševiciusele (25) mõistis kohus kolmeaastase vangistuse, millest kohe ärakandmisele kuulub üks aasta ja kuus kuud. Ülejäänud vangistus mõisteti talle kolmeaastase katseajaga.

Gediminas Geceviciusele (30) mõistis kohus kolme aasta ja kuue kuu pikkuse tingimisi vangistuse nelja-aastase katseajaga. Eelvangistuses viibides on  Gecevicius ära kandnud juba 10 kuu ja 24 päeva pikkuse vangistuse.

Lisakaristusena mõisteti  kõigile süüdistatavatele peale Geceviciuse väljasaatmine Eesti Vabariigist koos sissesõidukeeluga viieks aastaks.

Kokku peavad erinevad süüdistatavad kannatanute kasuks solidaarselt hüvitama tekitatud kahju üle 3700 euro. Menetluskulude katteks tuleb süüdistatavatel tasuda üle 1600 kuni üle 3100 euro.

Neli süüdistatavat peale Petraševiciuse kuulusid vähemalt 2009. aasta septembrist Leedus, Lätis ja Eestis tegutsevasse kuritegelikku ühendusse, mille üheks eesmärgiks oli varastada kalleid Honda sõidukeid Eestis ja toimetada need turustamiseks Leetu.

2009. aasta septembris varastati kaks autot Tartus ja Viljandis ning lisaks püüti varastada veel ühte autot Viljandis. Gecevicius aga tegi ühe varastatud sõiduki transportimisel Leetu Lätis liiklusavarii ning ta peeti kinni 11. septembril 2009.

Pärast Geceviciuse tabamist asus samu ülesandeid täitma Petraševicius, kes liitus kuritegeliku grupiga 2009. aasta novembris. Siis varastati veel kaks autot Tallinnas, kuid kõik neli grupeeringu liiget võttis politsei kinni autode transportimisel Leetu juba Eestis 5. novembril 2009.

Ühenduse liikmetel olid tegude toimepanemiseks omavahel ülesanded jaotatud. Povilaviciuse ülesanne oli varguste toimepanijate toimetamine Eestisse, nende instrueerimine ja tegevuse kontrollimine, sõidukite hõivamise ja ärasõidu julgestamine ning vajadusel varastatud sõidukite tankimine kütusega. Cepaitise ülesanne oli varastatavate sõidukite lukustuse ja turvaseadmete kõrvaldamine ning sõidukite käivitamine, varastatud sõidukite sündmuskohalt eemale toimetamine ja ärasõidu julgestamine. Geceviciuse, Kiškauskase ja Petraševiciuse ülesanne oli varastatud sõidukite toimetamine Leetu.

Povilavicius on varem Leedus kriminaalkorras karistatud neljal korral ning Kiškauskas ja Gecevicius kahel korral.  Cepaitis ja Petraševicius on varem kriminaalkorras karistamata.

Tänane otsus on vaidlustatav vaid kokkuleppemenetlust reguleerivate menetlusnormide rikkumise peale. Kohtumenetluse pooled saavad vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2011, 16:46
Otsi:

Ava täpsem otsing