Tool nõuab Arco Varalt vastuseid erikontrolliga

Kadrin Karner 05. mai 2011, 00:00

Tooli kontrollitav Baltplast soovib börsifirmas erikontrolli käigus vastuseid 40 küsimusele viimaste aastate tehingute kohta.

"Erikontrolliga tahetakse teada viimase kahe-kolme aasta suuremate müügitehingute kohta täiendavaid andmeid ja me ei saa neid muidu avaldada kui erikontrolli käigus," selgitas Arco Vara juhatuse esimees Lembit Tampere.

Juhatus erikontrolliga nõus. Tampere rääkis, et igasugustele küsimustele vastates peab börsiettevõte lähtuma sellest, kas küsitud info on juba börsile avaldatud või mitte. Kui mitte, siis küsimusele vastata ei saa. "Praktiliselt ainus võimalus midagi avaldatule lisaks öelda ongi erikontroll," märkis ta. Arco Vara juhatus leiab, et on otstarbekas erikontrolliga nõustuda.

Seega - kas Toomas Tool ei ürita erikontrolliga Arco Vara milleski kahtlustada? "Seda oleks jah natuke palju välja lugeda. Mida ta sellega öelda tahab, peate ikka tema enda käest küsima. Aga meie seda muret ei näe praegu," vastas Tampere.

"Kes te olete üldse sellised, et te vastuseid tahate. Kõike head teile," ütles Toomas Tool eile Äripäeva palvele kommenteerida taotluse põhjuseid.

Audiitor saab ligi salastatud teabele. Arco Vara nõukogu esimees Richard Tomingas ütles, et kuna kõikidele küsimustele vastamine on vastuolus Arco Vara võetud lepinguliste kohustustega oma tehingupartnerite ees ja võib kaasa tuua kahjunõudeid, paljastaks ärisaladusi, siis seda teabenõudega rahuldada ei saa.

"Küll aga leidsime, et saame nõustuda erikontrolli läbiviimisega nendes küsimustes sõltumatu ja professionaalse audiitorbüroo poolt, kes saaks täieliku ligipääsu vajalikule infole ja saaks kokku panna raporti, mis konfidentsiaalset infot ei avalikusta, ning loodetavasti võtab see maha edasised spekulatsioonid," avaldas Tomingas lootust.

Nõukogu esimees lisas, et aktsionärid peavad arvestama, et erikontrolli läbiviimine tuleb aktsionäride enda vara arvel ja pole kõige odavam. "Lisaks muidugi häirib äriühingu tööd, millest on kahju, kuid ma ei pea erikontrolli väga dramaatiliseks, see on seaduses ette nähtud normaalne osa avaliku ettevõtte elust," märkis Tomingas.

Intervjuu Arco Vara suuruselt neljanda aktsionäri Arvo Nõgesega.

Kas Arco Vara vajab erikontrolli? Ma arvan, et on väga tore, et on sellised küsimused. Ka mind huvitaks nende küsimuste vastused.

On selline erikontrolli küsimine tavapärane? Erikontrolli börsi ajaloos ei ole väga tihti olnud, ilmselt ei ole tavapärane.

Aga mistõttu Teid ennast need vastused huvitavad? Arco Vara börsiteated ei ole olnud nii ammendavad, kui nad olla võiks. On selge, et investoritel jääb õhku palju küsimusi, kahtlusi, küsitavusi. Või on ka lihtsalt rahuldamata uudishimu. Kuidas ma ütlen… (mõtleb pikalt) päris palju asju on Arco Varas toimunud ja selles mõttes on igati tervitatav, et selliseid küsimusi tuleb.

Kuidas suhtute sellesse, et väikeaktsionärid peavad erikontrolli eest raha välja käima? Ma arvan, et seal on piisavalt päris huvitavaid küsimusi, ju siis tuleb maksta. Võib-olla tänu sellele tekib ettevõttel ka mingit täiendavat tulu või teadmist. Investorite usk äkki sellesse ettevõttesse tõuseb.

Äkki on asjad paremad, kui nad tunduvad. Või äkki on keegi mingisuguseid imelikke tehinguid teinud ja siis on, kellelt kahjutasu nõuda. Nii et selline see elu on. Selleks, et midagi saada, tuleb ka kulutada.

Miks just Toomas Tool need küsimused küsis, mitte keegi teine, näiteks mitte Teie ise? Ega need küsimused ole õhust. Nende küsimuste leidmine ja nendele vastuste saamine ei ole kättesaadav kõigile. Peale Tooli ja minu ei olegi rohkem neid, kes saaks neid küsimusi tõstatada. Kindlasti on nende küsimuste küsimine ka kulukas. Vaevalt, et Toomas Tool istub diivanil ja mõtleb, mis see või teine küsimus olla võiks. Ma arvan, et asju on ikka põhjalikult uuritud ja see ei ole tasuta.

Vastab Raidla Lejins & Norcous Advokaadibüroo OÜ partner Raino Paron.

Mis on erikontroll? Erikontroll on vahend, mis on ette nähtud eelkõige nende (väike)aktsionäride kaitseks, kes ei osale seltsi juhtimises.

Juhtorganites esindamata (väiksemad) aktsionärid on juhtimisotsustest kaugel ning nende ainuke võimalus kaasa rääkida on osaleda üldkoosolekutel, kus kiidetakse heaks majandustulemused ning antakse väga üldist teavet. Kui tekib küsimusi või kahtlusi juhtimise või tehtud tehingute kohta ning juhatus keeldub vastamast, on ainsaks võimaluseks erikontroll.

Kuidas saab nõuda erikontrolli? Nõude võivad esitada aktsionärid, kelle aktsiad esindavad vähemalt 1/10 aktsiakapitalist. Esiteks tuleb nõue esitada aktsionäride üldkoosolekule ning kui üldkoosolek seda ei otsusta, või taotleda erikontrolli määramist kohtu poolt.

Enne kohtusse pöördumist peab küsimust arutama üldkoosolek. Erikontrolli põhjendus on eriti oluline suurte seltside puhul, kus hääletuse tulemus on ette teadmata. Kui seltsil on kaks aktsionäri, kellest kummalegi kuulub 50% ning vaid üks on erikontrolli korraldamise poolt, on selge, et otsust erikontrolli kohta üldkoosolekul hääletada ei saa ning seda tuleb taotleda kohtult. Kohus võib erikontrolli määrata vaid mõjuval põhjusel - mis on mõjuv põhjus, peab kohus igakordselt otsustama.

Mis on erikontrolli algatamise põhjus? Enamasti erimeelsused aktsionäride vahel ning kahtlused, kas juhtimisotsused ja/või tehingud on tehtud seltsi huvides. Seadusega on juhtidele pandud kohustus olla seltsile (st kõigi aktsionäridele) lojaalne ja tegutseda seltsi huvides, tuleb ette olukordi, kus aktsionäridel tekivad küsimused, kas neid kohustusi on järgitud.

Kui palju seda kasutatakse Eestis? Praktikas esineb erikontrolle suhteliselt vähe, selle põhjuseks on tõenäoliselt praktilised raskused vastava otsuse saamisega - üldkoosolekud toimuvad reeglina kord aastas ning kohtud on erikontrolli määramisel suhteliselt konservatiivsed. Samas olukordades, kus aktsionäride vahel on tõsised erimeelsused, on erikontrolli määramine üheks tavapäraseks nõudmiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing