Toidu hind aprillis rekordi lähedal

Sirje Rank 05. mai 2011, 13:26

Teravilja hinnatõus vedas toiduainete hinnad maailmas aprillis rekordite lähedale, kannustades inflatsiooni Pekingist Brasiiliani ning survestades keskpanku intressimäärasid tõstma.

55 toorainest koosnev indeks kerkis aprillis 232 punkti tasemele mai 231 punkti tasemelt, teatas ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon FAO. Veebruaris lõi indeks 237.2 punkti tasemel kõigi aegade rekordi, vahendas agentuur Bloomberg.

Osa toiduainete hindade osas on olukord veidi leevenenud. Suhkur odavnes New Yorgis läinud kuul 18%, piima hind tulevikulepingutes alanes Chicago börsil 1,8%, USAs alanesid loomaliha hulgihinnad 3,4% ja sealiha hind 2,2%. Samas tõusis nisu hind Chicagos 5% ja maisi hind hüppas 9,1%.

Maisi hind on viimase 12 kuuga peaaegu kahekordistunud. Põhjuseks spekulatsioonid, et külvipinna suurendamisest USAs, mis on suurim tootja, ei piisa maailma maisivarude taastamiseks. Nisu hind on samal ajal kerkinud 57% ja sojaubade hind 39%. Põhjuseks nii üleujutustest kui ka põuast maailma eri paigus rikutud saagid.

Ohtlikult kõrge toiduainete hind on läinud aasta suvest ligi 44 miljonit inimest vaesusesse viinud, ütles veebruaris Maailmapanga president Robert Zoellick. Neile võib lisanduda veel 10 miljonit, kui ÜRO indeks veel 10% tõuseb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. May 2011, 13:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing