Kruuda lubab ikka kokkulepet

Hannes Sarv 11. mai 2011, 15:59

Oliver Kruuda lubab oma pankrotistunud AS Luterma võlausaldajatele endiselt kompromissi, ent nüüd juba pärast firma vastu esitatud nõuete tunnustamist pankrotimenetluses.

Mida kompromiss endast täpsemalt kujutab, ei soostunud üldkoosolekul Kruuda kontrollitavatt valdusfirmat ja ühte Luterma suuremat võlausaldajat AS Rubla esindav jurist Allan Viirma täpsemalt selgitama. „Sellest ettepanekust saab rääkida siis, kui võlgniku vastu esitatavad nõuded on selged. Näha on, et nende üle siin veel vaidlus tuleb,“ märkis Viirma.

„Ta andis mõista, et ta ettepaneku teeb,“ kommenteeris Kruudalt hommikul sellesisulise teate saanud Kraavi ja lisas, et see on praegusel juhul lihtsalt üks väide. Samas on Kraavi sõnul kompromiss võimalik ja kõigile võlausaldajatele oleks see kindlasti ka hea ettepanek. „Aga see peab ikka olema selline ettepanek, et raha tuleb kuskilt mujalt. Muu arvelt ma väga ei näe seda,“ nentis Kraavi, kes on ka varem tunnistanud, et praegu Lutermal vara peaaegu alles ei ole.

Samal ajal on ühelt poolt kompromissi otsiv Kruuda vaidlustanud Luterma pankrotimääruse. Viirma sõnul vaidlustas Luterma pankrotimääruse, kuna avalduse esitanud Swedbanki ja ASi Tartu Veevärk nõuded on pandiga tagatud. „Pandiga tagatud nõude alusel ei tohiks pankrotti välja kuulutada,“ selgitas Viirma. „Menetluse käigus ei ole ka keegi hinnanud, kas pant tagab osaliselt või tervikuna neid nõudeid. Või jääb veel ülegi? Seda hindamist sisuliselt ju ei toimunud,“ kommenteeris ta vaidlustamise põhjust. Swedbanki ja Tartu Veevärgi käes on Luterma lunastamata jäänud võlakirjad. Võlakirjade tagatiseks olid Luterma tütarettevõtte AS REC Varad aktsiad. Kinnisvaraga tegelev REC Varad ise on praegu saneerimisel. Kohus on Luterma kaebuse pankrotimääruse osas menetlusse võtnud, kuid praegu pole veel selge, millal seda arutatakse.

Kraavi sõnul on teoreetiliselt võimalik, et pankrotimäärus tühistatakse, kuid ta ei pea seda siiski väga reaalseks. „Praktilist tähendust on ainult nii palju, et kuni pankrotimääruse jõustumiseni ei saa vara müüma asuda,“ lisas ta.

Tänane esimene võlausaldajate üldkoosolek ise sumbus aga sisuliselt vaidlemisse Luterma vastu esitatud nõuete suuruse alusel võlausaldajatele antavate häälte üle, mille jaotusest sõltuvad üldkoosoleku otsused. „Ma aimasin seda, et see vaidlus tekib,“ ütles Kraavi pärast koosolekut, kust paarkümmend võlausaldajat ja nende esindajat lahkusid pea sama targalt, kui kohale tulid. Kuna koosolekul pankrotihalduri määratud hääled vaidlustati, läks kohus vastuväiteid kaaluma ja lubab selle kohta määruse teha 20. mail. Üldkoosolek ise lükkus edasi juunisse.
 
Vaidlus nõuete ja nende suuruse alusel antavate häälte üle ei saanud tulla ootamatusena. Esiteks on Lutermal pooleli mitu kohtuasja, milles lõplik selgus veel puudub. Teiseks on ettevõtte üks suuremaid võlausaldajaid Kruuda kontrollitav firma enamusaktsionär AS Rubla. Rublat esindanud Viirma vaidlustaski pankrotihalduri poolt häälte andmise neljale teisele võlanõudjale. Kahega neist on Luterma juba aastaid raha pärast kohut käinud. Üks on maksuamet, kes esitas Luterma pankrotipesasse nõude, milles sisaldub ka suhkru üleliigse laovaru trahv. Selle summaks on ligi 8,7 miljonit eurot (136 miljonit krooni). Halduskohus on maksuameti otsuse küll tühistanud, kuid praegu seisab asi Tallinna ringkonnakohtus. Teine Luterma pooleliolev vaidlus puudutab Rae valla vee-ettevõtjat ASi Elveso. Elveso nõuab Lutermalt ülereostustasu maksmist summas 2,27 miljonit eurot (35,5 miljonit krooni). Ka selles vaidluses pole kohus lõplikku sõna veel öelnud.  

Samuti vaidles Viirma vastu OÜde Dalton Eesti ja VS Inkasso nõuete alusel antavatele häältele. Firmade käes on pankrotistunud Indrek Rahumaa ASi Alta Foods nõue Luterma vastu. See puudutab Alta poolt 2008. aastal Kruudalt Kalevi kommivabriku ja Tere piimatööstuse ostuks tehtud 6 miljoni euro suurust ettemaksu. Mullu novembris kinnitas Tallinna ringkonnakohus Stockholmi arbitraažis 2009. aasta suvel tehtud otsuse, mille kohaselt Luterma peab ettemaksu tagastama. Daltoni ja VS Inkasso nõudesumma kokku on praeguseks kasvanud 7 miljoni euroni (109,5 miljonit krooni).

Luterma vastu esitatud suuremad nõuded (mln eurot/mln krooni):
Eesti Vabariik (maksu- ja tolliamet): 12,1/189,3
AS Rubla (Luterma omanik): 8,4/131,4
KCF Valdus (Luterma tütarfirma): 7,8/122
Marcel Vichmann läbi OÜ Moonrider, OÜ First Telecom Trading, OÜ Circle: 6,3/98,5
Swedbank ja Swedbank Liising: 6,2/97
OÜ VS Inkasso: 3,7/58
SEB: 3,4/53,2
OÜ Dalton Eesti: 3,3/52

Luterma vastu on nõudeid kokku esitatud 58,6 miljonit euro eest (917 miljoni krooni eest).


 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2011, 12:52
Otsi:

Ava täpsem otsing