Kontori vahetaja kuldaeg kestab

Rivo Sarapik 23. mai 2011, 00:00

"Meile jäi mulje, et praegu on veel büroopinna vahetamiseks soodne aeg, majandussurutis on taandumas, kuid erinevate suurustega vabu pindu on veel saada," kommenteeris kaks nädalat tagasi büroo Pelgulinnast Ülemiste City linnakusse kolinud Zone Media OÜ juhatuse liige Jaanus Putting. "Kindlasti on hea aeg on neile, kes on näidanud masu ajal stabiilsust ja otsivad pikaajalist suhet oma üürileandjatega, sest neid võetakse igal pool avasüli vastu." Üürileandjatele on tema sõnul samuti hea aeg, sest rasked ajad üle elanud ettevõtted valmistuvad ühelt poolt uueks kasvuks ja teisalt premeerivad kollektiive paremate töötingimustega.

Büroopinda vahetama ajendasid ettevõtet kliendibaasi jätkuv kasv ja internetiteenuste valdkonna kiire areng, mis tingisid töötajate arvu kasvu ja inimeste jagunemise vanas kontoris mitme korruse vahel. "Hakkasimegi otsima büroopinda, millele oleks hea ligipääs, mis võimaldaks luua mugava ja motiveeriva töökeskkonna, tagaks kasvuperspektiivi ja oleks ühtlasi esinduslik," selgitas Putting.

Oktoobris kirjutas Äripäev, et heade büroopindade saadavus väheneb järk-järgult, sest ettevõtted kolivad vanemalt või kehvemalt büroopinnalt uuele, kuid kulud jäävad samaks. Värske Ober Hausi turuülevaate andmeil jätkas heade pindade saadavus kahanemist ka viimastel kuudel ning jõudis esimeses kvartalis 10% piirimaile.

Uute projektide viibimine üllatab. Viimaste kuude muutused büroopindade saadavuses on Ober Hausi analüütiku Rain Räti hinnangul loogilised. "Turg tegi oma tööd, nõudlus hakkas tasakaalustuma pakkumisega. Üllatuslik on mõnevõrra see, et sel aastal ei ole alustatud ühegi uue büroohoone ehitusega eelkõige kesklinnas," lisas Rätt.

Uus Maa äripindade osakonna tegevjuhi Mika Sucksdorffi sõnul andmeil valmistatakse projekti tasemel mitmel pool uute pindade rajamist ette ja Ober Hausigi andmeil jõuab tänavu turule 10 000 ruutmeetrit uut büroopinda. Rain Räti andmeil klassikalist büroomaja tänavu siiski ei valmi. "Enamik büroopindu, mida ehitatakse, paiknevad kesklinnas korterelamute alumistel korrustel või võetakse kasutusele omatarbeks," lisas ta.

Samuti on pindade omanikud Räti andmeil jäigemaks muutumas. "Eelkõige on viimase aasta jooksul kiiresti vähenenud A-klassi pindade pakkumine ja omanikud on potentsiaalsete üürnike tingimuste suhtes asumas jäigemale positsioonile," lisas Rätt.

Olulist rendihindade tõusu sel aastal Rätt ei prognoosi. "Aasta lõpuks võiks A-klassi pindadel vähemalt uute sõlmitavate üürilepingute puhul prognoosida 5% tõusu," selgitas Rätt.

Kui madalale jõudnud saadavus langeb alla kümnendiku ja A-klassi pindadel toimub reaalne kümnendikuni ulatuv hinnatõus, võib oodata taas uute büroohoonete ehitamist. "Ehk keskmine nõudlusele vastav hinnatase peaks jõudma kümne euroni ruutmeetrist," lisas ta. Samas B-klassi büroopindade puhul hakkab mõistliku hinnataseme ja vakantsiga kasutuses hoidmine lähiperspektiivis eeldama olulisi investeeringuid.

Büroovahetusele hakkasime mõtlema juba 2009. aastal, kuid teoks sai see tänavu kevadel.

Kuna meie valdkond võimaldab tihti hüppelist kasvu, siis on Ülemiste City meile hea valik, kuna "targa linna" praegune suurus ja jätkuv kasv võimaldab vajadusel laienemiseks pinda leida siitsamast.

Peamisteks kriteeriumiteks uue pinna valikul olid asukoht ja seda ümbritsev taristu, kontorihoone- ja ruumide kaasaegsus ning esinduslikkus, kindlasti ka see, et samas piirkonnas asuvad mitmed meie kliendid, partnerid ja teised infotehnoloogia vallas tegutsevad ettevõtted. Suuresti mõjutas otsust ka uuest kontorist linnale avanev vaade.

Oma serveriparki ja andmesidetehnikat toetava infrastruktuuri arendamisel oleme juba mitmed aastad pidanud silmas vajadust siduda end geograafilisest lähedusest seadmetele lahti. Seetõttu oli valikuvõimalus seekord suurem. Tutvusime mitmete tol hetkel turul pakutud võimalustega. Kohal käisime tingimustega tutvumas ka Marienthali majas Mustamäel, n-ö Audi tornis Rocca al Mares ja Šveitsi majas südalinnas. Kõikidele meie ootustele vastas siiski kõige paremini Ülemiste City.

Arvestades turuolukorda büroopindade valdkonnas, siis ruutmeetri kohta olulist suurenemist kulude osas ei kaasnenudki.

Tingimused nii paberil kui ka üldisemalt on oluliselt paremad ja ootustele vastavamad kui eelmisel pinnal.

Kui arvestada kuludesse sisse summad, mille aastate jooksul ise investeerisime, on aasta kulud vanal ja uuel pinnal pea võrdsed.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing