Abikäsi areneda tahtvale tööstusettevõttele

Lehar Kütt 25. mai 2011, 00:00

Viimaste aastate majanduslangus on mõjunud pärssivalt ettevõtjate investeerimisvõimekusele. Statistika põhjal võib öelda, et tööstusettevõtete investeeringud materiaalsesse põhivarasse aastatel 2005-2009 näitavad selget langustrendi.

Ühest küljest on see seletatav üldise majandussurutisega, millest tulenevalt sooviti võtta vähem riske ning olulised investeerimisotsused lükati tulevikku, kuid märgatavat rolli on mänginud ka raskendatud ligipääs laenukapitalile. Säärane olukord pärsib majanduse arengut ning see pole probleem mitte ainult ettevõtja jaoks, vaid riigile tervikuna.

Sagedased takistused laenu või liisingu saamisel on piisava omafinantseeringu ja/või tagatise puudumine ning väike omakapital. Nimetatud probleemide leevendamiseks alustab KredEx tehnoloogiainvesteeringuteks mõeldud allutatud laenu pakkumist.

KredExi väljastatav allutatud laen on ettevõtjale abiks lisafinantseeringu (liising, pangalaen) leidmisel, sest allutatud laenu käsitlevad teised finantseerijad nagu omakapitali.

See annab võimaluse kasutada suuremat finantsvõimendust ja tagab parema ligipääsu kommertslaenule.

Finantsasutuste väljastatava investeerimislaenu ja liisingu puhul nõutakse tavaliselt kuni 40protsendilist omafinantseeringut, mille võiks katta KredExi antav allutatud laen.

Seega oleks projekt kuni 60% ulatuses rahastatud panga või liisingu toel ning kuni 40% oleks kaetud KredExi allutatud laenuga.

Ettevõtja jaoks on positiivne ka see, et mõlema laenu põhiosa ei pea tagastama ühel ajal.

See tähendab, et KredExi allutatud laenu tagasimaksmine algab alles pärast pangalaenu või liisingu tasumist, mis annab võimaluse oma finantskohustusi ajatada - nende teenindamisega seonduv ei kontsentreeru lühikesele ajale.

Laenu sihtgruppi kuuluvad ekspordipotentsiaaliga tööstus-, energeetika-, vee- ja jäätmemajandusvaldkonna ettevõtjad, kellel on seoses ettevõtte laiendamisega, toodangu mitmekesistamisega või mõnel muul põhjusel soov teha lisainvesteeringuid masinatesse ja seadmetesse.

Samuti saab laenu taotleda uue ettevõtte käivitamiseks.

Allutatud laenuga seonduvaid riske silmas pidades võimaldatakse ekspordipotentsiaaliga tööstusettevõtjate tehnoloogiainvesteeringutele väga soodsat intressimäära, mis on võrdne liisingu või pangalaenu intressimääraga, aga vahel ka kuni kaks protsendipunkti suurem. N-ö turuhind oleks sarnasel laenul kordades kõrgem.

Allutatud laenul on veel üks hea külg - sellel puudub lepingutasu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing