Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Swed: Eesti börsifirmade aktsiad on hetkel odavad

Raivo Sormunen 24. mai 2011, 14:15

Swedbanki Baltikumi aktsiaanalüüsi juht Marek Randma sõnul on Tallinna börsiaktsiate praegused hinnatasemed suhtarvude poolest ajalooliselt üsna madalad ning ka võrdluses Ida-Euroopa teiste börsidega on meie väärtpaberite hinnatasemed atraktiivsed.

Randma tõi täna korraldatud Swedbanki finantsturgude ettevaate esitluses välja, et nii EV/EBITDA (ettevõtte väärtus/kulumieelne ärikasum) kui ka P/B (hinna/raamatupidamisväärtuse) mediaan suhtarvude poolest on Tallinna börsifirmade aktsiahinnad keskmiselt odavad.

„Kui buumi ajal oli börsifirmade mediaan EV/EBITDA suhe üle kümne, siis praeguseks on see langenud viie-kuue juurde. Samas sarnasel tasemel oli see suhtarv ka enne kriisi saabumist ning sellelt tasemelt pole see kuni praeguseni kõrgemale läinud,“ märkis Randma.

Sama võib analüütiku sõnul näha ka P/B suhtarvu juures. „Kui enne kriisi oli börsifirmade mediaan P/B viie juures ning pärast kriisi oli mingiks perioodiks suhtarv alla ühe ning hetkel on näitaja 1,2. Seega pole ka P/B suhtarvu juures mingit rallit olnud ning ei saaks öelda et Eesti turg oleks üle hinnatud,“ tõdes analüütik.

Analüütiku sõnul ei saa hindamisel eriti aluseks võtta P/E (hinna/tulu) suhet. „Kui ettevõtete netomargiaal on nulli lähedal siis ei näita P/E suhe midagi,“ täpsustas Randma.

Randma sõnul võib olla 2010. aasta Tallinna börsiralli (aktsiahinnad tõusid 72%) osaline põhus see, et eelmisel aastal hakkasid firmad positiivset kasumit näitama. Müügikasvu aktsiahindade tõusu taga analüütik ei näinud, kuna mingit tulude suurenemist ei toiminud. Samuti polnud tõus põhjustatud madalal püsinud brutokasumi marginaalidest.

Randma tõi esitluses välja, et vaadates börsifirmade mediaan EBITDA kasumlikkust, pole see praeguseks võrreldes 2007-08 aastaga praktiliselt suurenenud või on teinud seda väga vähe. 2011. aastaks ootab Swedbank, et börsifirma EBITDA marginaal koguni langeb.

Samas tõi analüütik välja, et osa börsifirmasid võivad saavutada juba sel või järgmisel aastal rekordkasumi ning tõi välja, et osa börsifirmasid võivadki jääda vinduma.

Kuna välisinvestor võrdleb Eestit ülejäänud Ida-Euroopaga, siis võib analüütiku sõnul ka siin öelda, et suhtarvude (P/E, P/B ja EV/EBITDA) poolest on siinsed aktsiad odavalt hinnatud.

Tallinna börsi üldindeks OMXT liigub täna 657,33 punktil ehk 0,89% eilsest sulgemishinnast madalamal. 18. veebruaril saavutatud viimaste aasta tipptasemest on aktsiaturg praeguseks järgi andnud 16,4%.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2011, 14:35
Otsi:

Ava täpsem otsing