Leedu sai tuumajaama ehituseks kaks pakkumist

Sirje Rank 02. juuni 2011, 10:18

Leedu on saanud uue tuumajaama ehitamiseks pakkumised Westinghouse Electric Corp’ilt ja Jaapani Hitachi-GE Nuclear Energy Ltd-lt.

Leedu valitsus valib pakkumise võitja välja sel suvel, teatas eile Leedu energeetikaministeerium.

Leedu tahab Visaginases aastal 2020 käivitada uue tuumajaama, samal ajal kui Saksamaa plaanib tuumaenergia tootmise täielikult lõpetada. Leedus on toetus tuumaenergeetikale jätkuvalt kõrge, pärast seda, kui Ignalina tuumajaama sulgemine tõstis tuntavalt elektrienergia hinda ning suurendas sõltuvust impordist Venemaalt, vahendas agentuur Bloomberg.

Leedu impordib 50% elektrienergiast. Kogu gaasi Leedus tarnib Gazprom.

„Sellel projektil on strateegiline tähtsus kogu Balti regioonis,“ teatas Toshiba Corp’ile kuuluv USAs asuv reaktorite tootja Westinghouse eile tehtud avalduses.

Westinghouse pakub reaktori ehitamiseks mudelit AP1000 võimsusega 1154 MW.

„Leedu jaoks ja kogu piirkonna jaoks on olla elektrivarustuse tagamisel sõltumatu,“ ütles Leedu peaminister Andrius Kubilius. „Erinevatel riikidel on erinevad lahendused.“

Saksamaa otsustas oma tuumajaamad sulgeda, Soome ja Rootsi aga on otsustanud tuumaenergeetikaga jätkata. „Meie valime selle tee, mida peame Leedu ja kogu piirkonna jaoks parimaks,“ ütles Kubilius.

Ledu on varem öelnud, et strateegiline investor võib saada uues tuumajaamas kuni 51% suuruse osaluse.

Läinud aastal kukkus pakkumine uue tuumajaama ehitamiseks läbi, kui Korea Korea Electric Power Corp (KEP) ootamatult oma pakkumise tagasi võttis.

Kubilius ütles pärast pakkumise läbikukkumist, et Venemaa ametnikud püüdsid Euroopa firmasid veenda Leedu projekti mitte investeerima. Leedu, mis osaleb projektis koos Eesti, Läti ja Poolaga loodab ehitusega alustada 2014. aastal.

Uue tuumajaama võimsuseks plaanitakse 2200-3400 MW, kirjutab tänane Biznes&Baltija. Maksumus on hinnanguliselt 3-5 miljardit eurot.

Hitachi-GE Nuclear Energy Ltd ja Westinghouse Electric Corp osalevad ka konkursil Poola esimese tuumajaama ehitamiseks, mille võimsuseks on kavandatud 6000 MW ja investeeringu suuruseks 18-21 miljardit eurot. Ka see tummajaam peaks käiku minema 2020. aastal, ehkki praegu pole veel lõplikku otsust tuumajaama asukoha kohta.

Balti regioonis on kavandamisel või juba käib veel kahe tuumajaama ehitus. Venemaa plaanib aastast 2016 käiku lasta 2300 MW-se võimsusega tuumajaama Kaliningradis ning Valgevene plaanib 2017. aastal käivitada 2400 MW-se tuumajaama Ostrovetsi lähistel. Jaama rajamiseks võetakse Venemaalt 6 miljardit dollarit laenu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2011, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing