Suhtarvude maagia aktsiate hindamisel

Fredy-Edwin Esse, California 02. juuni 2011, 10:48

Ikka ja jälle kerkib üles küsimus, mille alusel tasub enda raha mõnda ettevõttesse paigutada. Kuigi vaatenurki ja teooriaid firmade hindamiseks on erinevaid, võtame vaatluse alla levinumad suhtarvud, mille alusel hinnatakse firmade ja aktsiate investeerimiskõlbulikkust.

Kõik need suhtarvud pakuvad võimalust hinnata firmat ja/või aktsiat erineva nurga alt. Samuti peab meeles pidama, et võrrelda ei saa võrreldamatuid, mistõttu peaks firma suhtarvude tõlgendamisel otsima analoogiaid samast sektorist või tegevusalalt.

Lühiajalise kohustuse kattekordaja = Käibevara / Lühiajalised kohustused. Lühiajalise kohustuse kattekordaja (current ratio) on üks enim kasutatavaid suhtarve üldse. Kordaja mõõdab käibevara ja lühiajaliste kohustuste suhet. Kuna, vähemalt teoreetiliselt, konverteeritakse käibevara ja lühiajalised kohustused järgneva 12 kuu jooksul rahaks, peaks kattekordaja mõõtma firma lühiajalist likviidsust.

Tulemust saab mõõta kas rahas või kordades. Näiteks kui firma A lühiajalise kohustuste kattekordaja on 1,31, võime öelda, et firmal on 1,31 eurot käibevara iga euro kohta, mis on lühiajalise kohustusena arvel. Samuti võib öelda, et firma A on katnud enda lühiajalised kohustused 1,31 korda.

Artiklit saab lugeda paberlehest tellides lehe SIIT või ostes päevapileti SIIT.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. June 2011, 08:59
Otsi:

Ava täpsem otsing