Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tartlaste osalusega uuring lõi maailmas laineid

Silvia Kruusmaa 04. juuni 2011, 14:01

Tartu Ülikooli teaduri Anu Realo kaasabil tehtud uuring eri riikide kultuurinormide piiravusest on pälvinud ülemaailmset tähelepanu, vaatamata sellele, et andmed on tegelikult kümme aastat vanad, kirjutab Postimees.

Ajakirja Science mainumbris avaldatud uuringus võrreldakse 33 riiki piiravuse-lubavuse skaalal ehk seda, kui jäigalt peetakse eri riikides kinni ühiskondlikest normidest.

Eesti on selles võrdluses üks kõige leebemaid, oma inimeste käitumisse vabamalt suhtuvaid ühiskondi – Eesti piiravust mõõtev indeks asub võrdluses tasemel 2,6, samas kui uuringu riikide keskmine on 6,5 ning uuringu kõige jäigem ühiskond – Pakistan – saab skooriks 12,3.

Võrdlus on pakkunud huvi eri riikide meedias Indiast Lõuna-Koreani ja muidugi Eestis. Näiteks Washington Postis avaldatud Associated Pressi lugu toob riikide piiravuse-lubavuse erinevuste seletamiseks sellise näite: Hollandis on marihuaana tarvitamine seaduslik, kuid Malaisias võib see kaasa tuua surmanuhtluse. Või teine näide: Ameerikas on nätsunärimine tavaline, kuid Singapuris piiratud.

Uuringu Eesti osa teostaja, TÜ isiksusepsühholoogia vanemteadur Anu Realo ütles Postimehele, et uuringutulemuste populaarsust võib ilmselt seletada asjaoluga, et need pakuvad järjekordse võimaluse kultuurierinevuste seletamiseks ja süstematiseerimiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2011, 14:02
Otsi:

Ava täpsem otsing