Lavastatud mõrv jõuab kohtusse

ÄP 14. juuni 2011, 00:00

Süüdistuse kohaselt mõtles Oleg Ljadov (56) välja skeemi, kuidas lavastada Nikolai Reisman süüdi Toomas Tamme tapmise tellimises, teatas riigiprokuratuur. Ljadov küsis korduvalt eri põhjustel Toomas Tammelt raha, tuues põhjenduseks väljamõeldud loo sellest, et Nikolai Reisman oli palganud mõrtsuka Toomas Tamme tapmiseks, kuid mõrtsukas mõtles ümber ega kavatse kuritegu toime panna ning oleks nõus andma selle kohta ütlusi. Väljamõeldud skeemi kaasati ka Imre Arakas (52), Enriko (48) (kes pidi Toomas Tamme "mõrvama" - toim) ja Tauno (35).

Kahtlusaluseid süüdistatakse teise isiku tahtlikus kallutamises teadvalt vale ütluse andmisele ning tõendite kunstlikus loomises eesmärgiga takistada kuriteona karistatavate tegude puudumise tuvastamist.

Toomas Tamm tänas politseid ja eksperte tõe jaluleseadmise ning tema kahtlustustekoorma alt vabastamise eest. "On äärmiselt kahetsusväärne, et kriminaalse taustaga tegelastel õnnestus nende võltsitud lindistustega lollitada ära nii politsei, prokuratuur, Eesti juhtivad meediaväljaanded kui ka avalikkus," lisas ta.

Salvestised olid monteeritud. "Pealtnägija" saates ja Äripäevas avalikustatud Oleg Ljadovi lindistatud salvestised, mida kasutati algselt Toomas Tamme mõrva lavastamise kriminaalasjas, tunnistas ekspertiis kokkumonteeritud võltsinguks. Toomas Tamme esindava suhtekorraldusfirma teatel on meedias ohtralt tsiteeritud salvestisele Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis politsei- ja piirivalveameti tellimusel tehtud hääleekspertiis, mille tulemustest nähtub, et salvestust on monteeritud ja töödeldud. "Sellest tulenevalt ei ole võimalik pidada riigiprokuratuurile üle antud salvestust usaldusväärseks tõendiks ning see ei ole kasutatav tõendina Toomas Tamme süü tõendamisel," seisab kriminaalmenetluse lõpetamise määruses.

Tüli tekkis põlevkivist. Kahe Ida-Virumaa suurärimehe Tamme ja Reismani vahel lahvatas 2008. aastal äritüli, kuna esimesele kuulub Kiviõli Keemiatööstus ning teisele üle 330 hektari maad, kus riik lubas keemiatööstusel põlevkivi kaevandada.

Toomas ja Raivo Tamme omanduses olev T.R. Tamme Auto alustas 1988. aastal väikese kooperatiivina, mis osutas transporditeenuseid. Kümme aastat tagasi otsustati osta ära aasta seisnud Kiviõli Keemiatööstuse varad, nüüd tuleb isa ja poja põhitulu põlevkiviõli müügist.

Tammed ei jäänud kõrvale ka kinnisvarabuumist. T.R. Tamme Auto soetas 2005. aastal enamuse Euro Kinnisvaraarenduse OÜs. See osalus liikus 2008. aastal T.R. Tamme auto alt Toomas Tamme 2008. aasta suvel loodud firmale Rato Holding.

Lisaks läks selle uue firma omandusse veel T.R. Tamme Auto osalus firmades Aqua Hotels ja Titanic Paints. Viimane on Hispaanias Marbellas olev ettevõte, millele T.R. Tamme Auto on andnud laenu.

Toomas ja Raivo Tamme on süüdistatud kuluaaritöös riigikogus, mille eesmärk oli saada enda firma käsutusse ebaõiglaselt sadade miljonite kroonide väärtuses põlevkivi. Selle eesmärgi nimel suutsid mehed Toompea saalis panna koostööd tegema Reformierakonna ja Keskerakonna.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:55
Otsi:

Ava täpsem otsing