Ekspordituhinas ei tasu unustada kaasnevaid riske

Mariko Rukholm 29. juuni 2011, 00:00

2010. aastal kasvas Eesti ettevõtete eksport võrreldes eelnenud aastaga 35%, ligikaudu 9 miljardi euroni. Kasvuprotsendi poolest oleme ELis esirinnas. Välisturgudele sisenemine on ettevõttele oluline võimalus müügi kasvatamiseks. Samas on võõras riigis tegutsemisega seotud ohud - keerulisem on hinnata nii majanduslikku kui ka poliitilist riski.

Majanduslikuks riskiks on peamiselt ostja maksejõuetus või pankrot. Eriti teravalt kerkis probleem esile möödunud majanduskriisi taustal. Paljud Eesti ettevõtted seisid silmitsi olukorraga, kus välisturgudel tekkisid ostjatel makseprobleemid ning kohustused jäid täitmata. Intrum Justitia andmetel kaotasid Eesti ettevõtted seeläbi ligikaudu 445 miljonit eurot. Tasumata arved on eriti suureks ohuks just välismaal, kuna ostja kohta pole tihti saadaval adekvaatset infot ning piirideülene kohtuvaidlus on keeruline, tüütu ja kulukas protsess.

Poliitiliseks riskiks on ekspordi puhul ettevõtluskeskkonna järsk muutumine poliitiliste sündmuste tulemusel. Näiteks võivad sihtriigis puhkeda meeleavaldused või sõjategevus või välisriigi valitsus võib kehtestada piirangud valuutamaksetele. Sellises olukorras võib ostjal olla võimatu maksekohustusi täita. Mõlema riski puhul aitab usaldusväärse kohaliku partneri olemasolu, kellelt on võimalik saada adekvaatset infot nii ärikliima kui ka klientide käekäigu kohta.

Finantsabinõud võimaldavad ohtusid maandada. Riik ning mitmed kolmanda sektori organisatsioonid pakuvad eksporditeemadel ettevõtetele abi. EAS, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ning erinevate majandussektorite erialaliidud korraldavad ekspordikoolitusi, -seminare. Samas ei tasuks unustada ka finantsabinõusid, mille pakkujaks on pangad ja ka KredEx Krediidikindlustus.

Viimase ülesanne on tagada müüjale arvete tasumine. Kindlustus võimaldab makseraskustes kliendi puhul kahju kindlustusseltsiga jagada. Praktika näitab, et enamiku krediidikahjudest põhjustavad ettevõttele olemasolevad kliendid, kelle tausta ei kontrollita regulaarselt ning kes satuvad makseraskustesse märkamatult.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:07
Otsi:

Ava täpsem otsing