Prantsusmaa jätkab panustamist tuumaenergiale

Sirje Rank 29. juuni 2011, 00:00

"Tuumatehnoloogiale ei ole alternatiivi," kordas Sarkozy, märkides, et moratooriumi kehtestamine uute jaamade ehitamisele Fukushima järel ei ole mõistlik.

Jaapanit tabanud tuumaõnnetuse järel on Prantsusmaa igati pingutanud, et hoida nii kodus kui ka rahvusvahelisel areenil ära arvamuse pöördumist tuumaenergia vastu. Prantsusmaa on suur tuumaenergia ja tuumatehnoloogia eksportija ning kaalul on tuhanded töökohad.

"Prantsusmaal ei ole toimunud suuri tuumaenergiavastaseid demonstratsioone," ütles Prantsusmaa välisministeeriumis tuumaenergeetika alase koostööga tegelev kõrge ametnik välisajakirjanike küsimuse peale, kas ja kuivõrd on Fukushima õnnetus Prantsusmaal toetust tuumaenergeetikale vähendanud.

Ka ei ole see poliitikas nii tuline teema nagu Saksamaal, kus kaotused kohalikel valimistel sundisid kantsler Angela Merkelit loobuma tuumajaamade käitusaja pikendamise plaanist. Prantsusmaal on kõik suuremad parteid, sotsid sealhulgas, siiani olnud tuumaenergeetika toetajad. 80 protsenti Prantsusmaa elektrist tuleb tuumajaamadest ning elektri hind on ostujõu alusel Prantsusmaal Euroopa odavamaid. See on riigi tööstusele oluline eelis.

Samuti on tuumaenergeetikale tugev ametiühingute toetus - ala annab tööd ligi 200 000 inimesele.

Meeleavaldused siiski toimuvad. Oma opositsioon on siiski ka Prantsusmaal - alles eelmisel nädalavahetusel toimusid meeleavaldused Prantsusmaa vanima tuumajaama juures Fessenheimis, kus nõuti 1977. aastal tööd alustanud jaama sulgemist. Jaam asub otse Saksamaa piiri lähedal. Ent nagu vahendavad välisagentuurid, moodustasid suure osa protestijatest prantslaste asemel sakslased ja ðveitslased. Ðveitsis on samuti otsustatud Fukushima õnnetuse järel tuumaenergeetikast loobuda.

"Prantsuse reaktorid on Jaapaniga võrreldes suhteliselt uued," rääkis ametnik. Riigi 58 reaktori keskmine iga on 24 aastat. Siiski on Prantsuse valitsus otsustanud avaliku arvamuse rahustamiseks kõikides jaamades teha ohutustestid ja need jaamad sulgeda, mis tingimustele ei vasta. Testide tulemused selguvad sügisel.

Tuumatehnoloogia ohutuse on Prantsusmaa tõstnud ka rahvusvahelisele tasandile ning teinud sellest prioriteedi, kasutades ära oma eesistuja rolli arenenud tööstusriikide ühenduses G8 ning ka arenevaid riike kaasavas G20s. Läinud kuul Deauville'is toimunud G8 tippkohtumise lõppdeklaratsioonis on ambitsioonikas lõik ka tuumatehnoloogia ohutusest.

Prantsusmaa loodab, et ohutuse teema uus tõusetumine Fukushima õnnetuse järel loob Prantsuse tuumatehnoloogiale uusi võimalusi. Kuna kõrged ohutusstandardid teevad selle tehnoloogia kalliks, on nii mõnigi potentsiaalne klient otsustanud odavama alternatiivi kasuks.

"Meie tuumatehnoloogia on kallim, sest see on ohutum," nentis esmaspäeval ka president Nicolas Sarkozy, tõstes esile, et Prantsusmaa on tuumaenergeetika ohutuses paljudest riikidest kaugemale jõudnud. Prantsusmaa uusima tehnoloogiaga reaktorid peavad vastu isegi kaks suuremat lennuõnnetust ning on ehitatud nii, et võimaliku õnnetuse korral saastet väliskeskkonda ei lekiks, selgitas ametnik.

Prantsusmaale leidub partnereid. Potentsiaalseid koostööpartnereid näeb Prantsusmaa omale lähitulevikus tuumatehnoloogia vallas eelkõige Aasias, Euroopas aga Suurbritannias ja Poolas, mis on otsustanud Fukushimast hoolimata selle energialiigi arendamisega jätkata. Samuti Tðehhis ja Ungaris.

Kommenteerides Saksamaa ja Itaalia otsust tuumaenergeetikast loobuda, ütles ametnik, et oma energiaportfelli otsustab iga riik ise. Prantsusmaale tähendab see vähemalt esialgu tuumaenergia ekspordi kasvu.

Samas teatas Sarkozy esmaspäeval, et lisaks uuele panusele tuumaenergeetikasse saab riigilt 1,3 miljardi euro suuruse rahasüsti ka taastuvenergeetika.

Ajakirjaniku Prantsusmaa reisi organiseeris ja kulud kattis Prantsusmaa saatkond Eestis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:07
Otsi:

Ava täpsem otsing