Swedbank AS müüb tütred maha

Alyona Stadnik 28. juuni 2011, 16:02

Swedbank Eesti teatas, et müüb 1.juuli seisuga oma Läti ja Leedu tütarpangad grupi emapangale Rootsis.

Swedbank AS-i juriidilise struktuuri muudatuse kohaselt saavad Swedbank Lätis ja Swedbank Leedus grupi emaettevõte Swedbank AB tütarettevõteteks.
Uue ülesehituse kohaselt ei kuulu Läti ja Leedu pangad ning nende tütarettevõtted enam Swedbank AS-i all-konsolideerimisgruppi ja Swedbank Läti ning Swedbank Leedu juriidiline staatus grupis on võrdne Swedbankiga Eestis.

Struktuuri muudatusest tingitud kõrge kapitaliseerituse taseme alandamiseks vähendab Swedbank AS aktsiakapitali, tühistades 517 835 300 aktsiat ja alandades sellega pikaajalise kapitaliseerituse määra.
Swedbank AS-i aktsiakapitali suurus on 1. juulist 85 miljonit eurot. Koos reservide ning jaotamata kasumiga jääb panga omavahendite suuruseks 925 miljonit eurot.

Swedbank AB finantsjuhi Erkki Raasukese sõnul on kapitali juhtimise seisukohast Läti ja Leedu tütarettevõtete omamine emaettevõtte Swedbank AB poolt kõige tõhusam lahendus. „Kapitali juhtimine on edaspidi lihtsam ja efektiivsem. Samuti hõlbustab muutus pangajärelevalvet ning finantsinspektsioon saab keskenduda ainult Swedbanki Eesti äriüksuse tegevusele,“ märkis ta.

Kapitaliseerituse põhimõtete selgitamiseks lisas Raasuke, et sarnaselt oma viimaste aastate strateegiale hoiavad nad Balti riikides tegutsevad tütarettevõtted kõrgelt kapitaliseeritud ka edaspidi. "Tagasimakstav kapital tuleb tema sõnul varasematest sissemaksetest Läti ja Leedu tütarettevõtetesse, mida pärast juriidilise struktuuri muutmist ei ole vaja teha Eesti üksuse kaudu,"märkis ta.

Juriidilise struktuuri muutus ei too kaasa muudatusi Swedbanki grupi juhtimisstruktuuris. Vastavalt pikaajalisele strateegiale jätkab oma tööd ka Håkan Bergi juhitav Balti panganduse äriüksus.

Tehinguga seoses maksab Swedbank AS dividende 243 miljonit eurot (Swedbank AS-i konsolideeritud varade maht seisuga 31.dets 2010 moodustas 20 miljardit eurot). Need dividendid tulenevad Lätis ja Leedus varem teenitud kasumilt, mis on juba nii Lätis kui ka Leedus maksustatud.

Swedbank Eesti peadirektor Priit Perens märkis, et nad teavitasid oma kavatsusest muuta juriidilist struktuuri esmakordselt juba 2010. aastal ning Swedbanki grupi seisukohalt on see igati loogiline samm. „Selle sammuga muutub meie tegevus nii grupis üldiselt kui ka igas riigis selgemaks, samuti tõuseb efektiivsus. Tehing võimaldab Swedbanki grupil juhtida kapitaliseeritust edaspidi otse nii Eestis kui ka Lätis ja Leedus asuvates tütarettevõtetes,“ lausus Perens.

Swedbanki Leedu tütarpanga hind on 701 miljonit eurot ja Läti tütre hind 810 miljonit eurot.

Swedbank AS-i ja Swedbank AB vaheline tehing on grupisisene tehing ja ei mõjuta seega Swedbanki grupi kasumit ega finantspositsiooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2011, 12:51
Otsi:

Ava täpsem otsing