KredEx: krediidikindlustuse kasutaja on julgem

Birjo Must 06. juuli 2011, 00:00

"Krediidikindlustuse puhul mõeldakse tihti teenuse hinnale, kuid unustatakse ära teenuse ostmata jätmise korral tekkiv võimalik kahju," sõnas Rukholm.

2010. aasta keskel tegevust alustanud uue kindlustusseltsi riskportfell kasvas esimese tegevusaasta lõpuks 80 miljoni euroni, hõlmates riske 36 riigist. Kindlustuslepinguid sõlmiti 33 Eesti ettevõttega, kelle kindlustatavad käibemahud kokku ületavad 270 miljonit eurot. 2011 aasta esimese kuue kuu preemiamaht olid 579 000 eurot, ületades 2010. aasta kuue kuu preemiamahtu kaks korda.

"Välisostjate maksevõime ja usaldusväärsuse hindamine on aja- ning kulumahukas, kuid samas üks olulisemaid ekspordiga seotud riskidest. Ettevõtjate soov krediidiriske maandada on tõusnud ning seda näitab ka nende suurenenud teadlikkus krediidikindlustuse olulisusest," rääkis Rukholm.

HMPK OÜ juhatuse esimees Andrus Ilumets märkis, et kindlustuse ja pangateenuste teenustasud on absurdseks muutunud, seega niipea kui ettevõtjad saavad tugevamaks, loobuvad nad kindlustusest ja laenudest.

"Vahepeal kasutasime krediidikindlustust, kuid enam mitte. Masu ajal kadusid need teenused lihtsalt ära ning pärast seda pole me ise huvi üles näidanud," põhjendas puidu varumise ja müügiga tegeleva ettevõtte juht seda, miks üritatakse riski ise maandada.

Kõige lihtsam viis riski maandamiseks on Ilumetsa sõnul äripartneri tundmine. Juhi kinnitusel on see kaalutud riski võtmine. "See ei ole nagu sokimüüja puhul. Meil on partnerid teada ja kui on väike arv partnereid, siis on lihtne," selgitas Ilumets. Kuid ta lisas, et tõenäoliselt on suurema arvu tehingute puhul KredExit vaja.

Kõrge hind paneb kukalt kratsima. Samas nentis Ilumets, et KredExi hind oli juba kriisi ajal kallis. "Minu meelest ei ole varsti enam üldse mõtet äri teha, sest juba vahendused ja tasud söövad kõik ära. See on väga loogiline, et kui ärimaht kukub, siis teenuse hinnad kasvavad," selgitas Ilumets Eesti häda.

Kindlustuse hind sõltub Rukholmi sõnul kahju tõenäosusest, kaetud riskidest ning kindlustusvõtja enda valmisolekust riske jagada. "Kindlustuse hind on alati mitu korda madalam kui võimalik kahju," lausus Rukholm.

Werol sõlmis KredExiga lepingu selle aasta mais. "Peamine põhjus on vaade tulevasele suurenevale käibele ja soov rahuldada oma ostjate vajadusi, kes on peamiselt toiduainetööstused," ütles Werol Tehased ASi juhatuse liige Meelis Virro.

Pikemat maksetähtaega pakkuda üksnes omavahendite arvel on Virro kinnitusel raske.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing