Arestiti allilmaga seotud seltskonna vara

Piret Reiljan, Katariina Krjutškova 18. juuli 2011, 07:20

Pärast jaanipäeva arestiti mai lõpus paariks päevaks vahistatud ja ulatuslikus maksupettuses kahtlustuse saanud Hando Palmi ja tema äripartnerite vara.

„Vara arestiti OÜ Skylux tegevuse uurimisega seoses. Arestiti pangakontod ja sularaha, mille üldsummat me hetkel ei avalda,“ sõnas menetlust juhtiv ringkonnaprokurör Andrei Voronin.

Vara arestimised toimusid seoses kriminaaluurimisega, kus hüüdnimega Must tuntud Palm (eelmise perekonnanimega Hanschmidt) on maksupettuses kahtlustatav koos Janek Aasmaga. Kui pärast vahistamist said mehed kahtlustuse 900 000 euro (14 miljoni krooni) suuruse maksukahjuga seoses, mis tekitati pelgalt ühe kuu jooksul aprillis, siis praeguseks on meeste kahtlustus laienenud ning maksukahju suurus on tõusnud kuni 1,75 miljoni euroni (üle 27 miljoni krooni). „Kokkuvõtvalt  kahtlustatakse neid maksuhaldurile valeandmete esitamises pikema perioodi vältel kui esialgses kahtlustuses,“ märkis prokurör Voronin. Pikem periood hõlmab kogu käesolevat aastat.

Küsimusele, kas kahtlustus on esitatud ka mõnele uuele isikule, vastas Voronin, et uute kahtlustuste esitamise vajadust hetkel kaalutakse. Lõplik otsus võetakse vastu pärast Skyluxi tegevust puudutava dokumentatsiooniga tutvumist.

Palmi kaitsja ning Ebrase ja EPSA Investeeringute esindajad on vara arestimise määrused kohtus vaidlustanud. Palmi kaitseb Advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat-maksuspetsialist Jaak Siim, kellelt ei õnnestunud kommentaari saada, kuna ta viibib puhkusel. Palmi ja Ebrasega ei õnnestunud samuti kontakti saada.

Palmi ja Ebrast ühendab huvi motospordi vastu. Ebras oli tuntud ringrajasõitja, kuid ta pole meedias figureerinud ainult sportlike saavutustega. Nimelt mõisteti ta 2008. aastal süüdi joobeseisundis BMW roolimises ja sellega seoses politseinikele altkäemaksu pakkumises.

Skylux kuulub kahtlustatavatele Palmile ja Aasmale ning on kriminaaluurimise keskmes. EPSA Investeeringutes oli lisaks Palmile, Aasmale ja Ebrasele kuni 7. juulini osalus ka Indrek Sürjel. Neljakesi alustati ühist äri jaanuaris. Sürje oli üks peakangelane 2004. aasta narkoprotsessil, kus ta koos narkoparuniks kutsutud Toomas Helinaga aastateks vangi mõisteti. Tandemi viimases kõmulisemas kohtuasjas süüdistati neid ecstasy-tablettide tehase Eestisse rajamise ettevalmistamises. Helin oli 1990ndatel aastatel tagaotsitavana nii-öelda pagenduses Hispaanias, kus tema äripartner oli pea sama kurikuulus Imre Arakas.

Äripäev kirjutas nädal enne jaanipäeva, et Palmi ja Aasma suhtes algatatud uurimine on ajanud ärevusse kuritegeliku maailma, sest varem pole maksuamet kütuseturul kasutatavate petuskeemide jälgi ajades jõudnud nii lähedale allilmale. Uurijad said enda käsutusse arvutid, milles võib leiduda tõendusmaterjali illegaalsete tehingute kohta. Seetõttu nimetatakse Palmi ja Aasmad nüüd kuritegelikus maailmas passiivseteks kitsedeks.

Mehed vahistati mai lõpus lühikeseks ajaks seoses Skyluxi tegevusega. Vahistamise võimaluse mängis uurijatele kätte Skyluxi käibe kohta maksuametile esitatud 0-deklaratsioon, ent Äripäeva andmetel koguti nende tegevuse kohta infot juba tunduvalt varem. Firma müüs vedelkütust ja kasutatud luksusautosid. Pärast Palmi ja Aasma vahistamist tegid maksuametnikud äkkvisiidi ka mitmesse tuntud kütusefirmasse, mis Skyluxilt olid kütust ostnud: Olerex, Tartu Terminaal ja Mark Oil. Väidetavalt leiti Palmi ja Aasma juurest ka suures koguses sularaha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing