Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Augustis terendab kriis. Investoritel puhkuseks aega ei ole

Romet Kreek 29. juuli 2011, 00:00

Kuigi aktsiaturud on praegu rahulikud ja USA valitsuse võlakirjad suur stabiilsus ise, võib olukord kiiresti muutuda, kui poliitikud soovivad tikkudega bensiinikanistri kõrval mängida. Loodetavasti nad ikka saavad oma asjad korda aetud.

Selgelt on närvilisust märgata valuutaturul, kus USA dollar langeb. Ere täht on sünges arenenud riikide võlakirjataevas Šveits. Šveitsi frank tugevnes eile USA dollari vastu rekordtasemele ja ka euro vastu on frank väga rekordi lähedal.

Kui valida, millises valuutas raha pikaajaliselt hoida ostujõu säilitamise eesmärgil, siis ei ole frank halb valik - kindlasti parem kui euro, mis võib ebastabiilseks muutuda. Kui USA oma võlakirjadest ja eelarvetasakaalust ei hooli, võib finantsmaailm, nagu me seda praegu näeme, muutuda ajalooks.

USA valitsuse võlakirju on peetud maailmas riskivabaks investeeringuks. Kõikvõimalikes arvutustes kasutatakse diskonteerimiseks riskivaba määra, milleks kasutatakse ka USA valitsuse võlakirja tootlust. Kui USA valitsuse võlakirjadele jäetaks tasumata või hilinetaks kas või ühe kupongimaksega, on selge, et need võlakirjad ei ole riskivabad, vaid kätkevad endas kõrget riski. Viis aastat tagasi peeti ka euroala riikide võlakirju riskivabadeks. Praeguseks on investorid ja pangad oma seesugust vaadet pidanud oluliselt korrigeerima.

Kui USA valitsuse võlakirjad ei sobiks riskivabaks intressimääraks, siis mida me hakkame selle aseainena kasutama? Kas Šveitsi valitsuse võlakirjatootlust?

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:57
Otsi:

Ava täpsem otsing