Tootmistegevus Aasias on aeglustumas

Maarja-Liis Mitri 01. august 2011, 20:25

Tootmistegevus näitab Aasias jahtumismärke, samal ajal kui kiirenev inflatsioon survestab valitsusi rahapoliitikat karmistama.

Täna avalikustatud majandusaktiivsust peegeldava PMI-näitaja  (Purchasing Managers Index) kohaselt nõrgenes juulis nii Hiina, Austraalia kui ka Taiwani tootmistegevus.

Euroopa võlakriis ja USA majanduse aeglane taastumine on vähendanud nõudlust Aasia kaupadele, samal ajal võitleb regioon aga kasvava inflatsiooniga.            2010. aasta algusest alates on Aasia keskpangad inflatsiooni pidurdamiseks intressimäärasid märkimisväärselt tõstnud. Rahapoliitika leevendamine tooks suure tõenäosusega kaasa inflatsioonisurve tugevnemise.

Austraalia PMI oli juulis madalaimal tasemel 2009. aasta juunist alates. Sama lugu oli Hiina PMI-ga võrdluses 2009. aasta veebruariga.

"Me usume, et juuli PMI-andmed ei muuda Pekingi poliitikat. Intressimäärad tõusevad suure tõenäosusega edasi. Kui majandus aeglustub rohkem, kui prognoositakse, siis rahapoliitikast parem stiimul oleks Hiina majandusele eelarvepoliitika," sõnas Dong Tao, Hong Kongis asuva Credit Suisse'i majandusteadlane. 

Karm rahapoliitika on õigustatud ja seda tuleb jätkata, sest kõigele vaatamata on inflatsioon Aasia majanduse suurim mure, kommenteeris olukorda Leif Eskesen, Singapuris töötav HSBC majandusteadlane.

Hinnasurved on viimastel nädalatel pannud nii Hiinat, Indiat kui ka Taid taaskord oma intressimääru tõstma, samal ajal kui Malaisia, Filipiinid ja Indoneesia on otsustanud seda mitte teha. Hiinas kasvasid tarbijahinnad juunis kiireimal tasemel alates 2008. aastast. Vietnam oli aga juulikuu seisuga tarbijahindade kasvult maailmas oma 22 protsendiga Venezuela järel teisel kohal, kirjutab Bloomberg.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. August 2011, 20:30
Otsi:

Ava täpsem otsing