IT-ärimees sattus majaostuga portsu otsa

Kadri Jakobson 10. august 2011, 00:00

"Mulle oli teada, et majas elab sees Urmas Põld koos oma perekonnaga, aga ma eeldasin, et ta kolib sealt viisaka inimesena välja ega hakka mingeid alatuid trikke välja mõtlema. Kahjuks ma eksisin," ütles Alamäe.

Ta meenutas, et sai oksjoni toimumisest teada 11. juulil ning sõitis õhtul kohe Tartust Tallinna, et maja oma silmaga üle vaadata.

"Kohtutäituri sõnul maja valdaja kedagi majja teadlikult sisse ei lubanud. Aga et asukoht oli hea ja maja nägi väljast kena välja, otsustasin ikkagi enampakkumisele minna ja ostsin maja 12. juulil oksjonil ära," meenutas Alamäe. Maja alghind oli 500 000 eurot.

"Enampakkumise toimumise ajaks ei olnud kohtutäiturile laekunud mitte ühtegi pretensiooni ega teadet selle kohta, et kellelgi võiks sellele kinnistule pärast oksjonit veel mingeid õigusi olla, ning ma eeldasin heauskse ostjana, et probleeme ei tule ka pärast enampakkumist," ütles Alamäe.

Avaldus politseile. Et Põld suhtlemisaldis pole, üritas Alamäe eelmisel nädalal oma uut kodu vaatama minna. Kuna praegused elanikud meest sisse ei lasknud ning suhelda ei tahtnud, päädis asi sellega, et Alamäe kutsus kohale politsei.

Põld ütles, et hoopis tema kutsus politsei ning tegi ka avalduse. "Majas elab liikumispuudega vanainimene, kes oli sellest kõigest väga ehmunud," ütles ta. "Politseile on tehtud avaldus, see on menetluses ning asjaosalistelt on võetud ka ütlused," kinnitas Põld.

"Ütleme, et siin on kaks võimalust - kas lepitakse omavahel kokku või lahendab asja kohus," lausus ta.

Millist lahendust Põld ise näeb?

"Eks aeg näitab," nentis ta. "Siin on palju vaieldavaid asjaolusid." Põld väitis Alamäele, et sõlmis ämmaga üürilepingu juba 2007. aastal.

"Ta pole ei mulle ega ka kohtutäiturile seda ametlikult esitanud ning on oma ämma n-ö tanki lükanud. Mulle teadaoleva info alusel on tegemist tagantjärele vormistatud lepinguga. Ma olen andnud asja advokaatide ja kohtutäituri ajada ning usun, et kokkuvõttes õiglus võidutseb," ütles Alamäe.

Pankrotihaldur Indrek Lepsoo, kelle firma oli enne Põllu kinnistu omanik, ütles, et tegemist Põllu ja Alamäe omavahelise õigusvaidlusega.

"See on Alamäe ja Urmas Põllu vaheline asi. Edasi saab minu hinnangul see, et nad kas saavad kenasti valduse suhtes kokkuleppele või kui kokkulepet ei tule, on Priit Alamäel võimalik kohtu poole pöörduda," ütles Lepsoo.

Urmas Põldu on nimetatud luksusautode müüjaks, endiseks vormelisõitjaks, Motorexi korraldajaks ja Toomas Rüütmanni kauaaegseks äripartneriks. Põllu firma PP Int Grupp ostis Peugeot' autosid müüvalt Kommest Autolt sõidukid ning müüs need väidetavalt edasi Venemaale, Aafrikasse ja Aasiasse. 2003. aastal ulatus Põllu automüügiettevõtte käive 400 miljoni kroonini. 2001. aastal plaanis ta Inglise partneriga rajada Moskvasse vormeliraja.

2004. aastal kirjutati, et Põld arendab Aserisse ekspordisadamat. Samal aastal hakkas tegutsema Hispaanias Costa del Solis luksusautosid müüv GT Marbella.

2004. aastal varastati Põllult Hispaanias Marbella lähedal 2 miljonit krooni maksev Porsche Cayenne Turbo.

2006. aastal rääkis Põld ajakirjandusele, et avas autode jae-ja hulgimüügikeskuse Hispaanias Esteponas ja Soomes Helsingi läheduses, lisaks olevat ta seotud ühe autokaubamajaga Moskvas. Tal olevat Hispaanias Barcelonas autode ladu ning ta plaanis rajada Barcelonasse autokaubamaja ja Euroopas veelgi laieneda.

2007. aastal avas Põld luksusautode salongi Tallinnas Paldiski maanteel. Salong suleti väidetavalt üürivõlgade pärast.

2008. aastal pöörasid Põld ja Rüütmann tülli. Kommest Auto taotles Põllu firma pankrotti ja nõudis Põllult kui eraisikult 7,8 miljonit krooni.

Praeguseks pankrotistunud PP Int Grupp oli Kommest Autole võlgu 12 miljonit krooni.

Urmas Põllu nime leiab Tian Invest Groupi kodulehelt, kus ta on selle tütarettevõtte Tian Stock arendusdirektor.

"Seda ma praegu ei kommenteeri," ütles Põld.

Tian Invest Groupi ja Tian Groupi omanikud on Timo Sas ja Valeri Karkatšov, firma põhiülesanne on "juhtida ja arendada keskmisi ja suuri ettevõtteid investeeringute ja tõhusa juhtimise teel".

Tian Group on BLRT aktsionär.

See, et sundmüüdud elamu võõrandamisel ilmuvad ootamatult välja n-ö uued üürnikud, on laialt levinud. Tuleb ette isegi selliseid juhtumeid, kus "üürnikud" kolivad sisse lukumeistri abiga, kes hajameelsusest või rumalusest väljakutse teinud isikute dokumente ja õigust ruumi siseneda isegi ei kontrolli.

Tavaliselt on selliste lepingute taga lihtsalt katse kaotatud elamist tuttavate, sugulaste või äriühingute üürilepingutega ostjatele ebaahvatlevaks muuta. Üürilepinguid tagantjärele võltsides kukutakse sisse näpuvigade ja ebakõladega.

Sageli need asjad siiski lahenevad ja sõbrale või sugulasele "appi tulnud" üürnik lahkub kurnatuna. Kohati on olnud abi ka kohtutäituri ja politsei jõulisest sekkumisest.

Tavaline ämber, mille sisse uus omanik astub, on see, et üritab üürnikke ise oma jõuga välja ajada. Sellega saavad kurikaelad hea võimaluse alustada omaniku vastu kriminaalasja näiteks omavolisüüdistusega. Niisiis tuleb uute üürnike uste avamisel eelkõige usaldada politseid ja kohtutäiturit. Halvemal juhul võib asi tõesti lõppeda pika kohtuvaidluse ja väljatõstmisotsusega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing