Standard kavatseb kahjumile selja pöörata

Kadrin Karner 10. august 2011, 00:00

"Kui näiteks elukondliku mööbli eksport kasvas eelmisel aastal 10 protsenti, siis projektimööbel oli vastupidi languses," rääkis Veskimägi.

Tema sõnul oli 2009. aasta mõnevõrra parem, sest siis lõpetati veel neid objekte, mida alustati buumi lõpus. 2009. aastal uusi projekte ei alustatud ja siit ka 2010. aasta tulemus.

Eksport tõi kukkumise. Veskimägi sõnul oli Standardi 2010. aasta kahjumi süvenemine ootuspärane. "Suuremad tagasilöögid eksporditurgudelt saime Hollandist -65%, Lätist -57% ja Rootsist -41%," loetles ta. Olulist büroomööbli nõudluse paranemist ei oota Veskimägi ka lähiaastatel.

Möödunud aasta sundis Standardit ka koondama. Standardi juht nimetas koondamist paratamatuks, kuna polnud võimalik ette näha, kui sügavale kriis jõuab. "Meil toimusid koondamised kolmes etapis. Kui käive kukkus rohkem kui kaks korda, siis koondasime umbes veerandi töötajatest."

Samas seilab Standard pärast langusaastaid 2011. aasta algusest alates taas veidi kõrgemal lainel - Standardi esimese poolaasta müük oli 5,4 miljonit eurot ehk rohkem kui poole võrra suurem kui 2010. aastal ja veerandi võrra suurem kui 2009. aastal. Ettevõte on jõudnud kasumisse.

"Oleme praegu rahul ekspordiga, välja arvatud Läti ning Leedu, ja samuti Eesti müügiga," märkis Veskimägi.

Standard vaatab ida poole. Standard on sel aastal sisustanud hotelle Tallinnas ja Pärnus, aktiivsus on kasvanud ka Skandinaavias ja Ida-Euroopas. "On kasvanud päringute hulk Venemaalt ning oleme avastamas enda jaoks Ukraina turgu," selgitas Standardi juht ja lisas, et koostööd on tehtud ka Soome suurarendajatega korterite sisustamisel.

Pärast Thulema kaubamärgi soetamist Standardi konkurendiks kerkinud Kitmanile oli 2010. aasta hea, kiitis ettevõtte juht Ilo Rannu. "Võib öelda, et kõik seatud eesmärgid said hästi tugeva varuga täidetud. Kasumieesmärk oli ainuke, mis jäi täitmata," rääkis Rannu, põhjendades seda sellega, et turg kukkus võrreldes 2008. aastaga 80% ning Kitmani Läti ettevõte Kitman SIA suigutati ajutiselt talveunne.

Kitman võtab ette uusi alasid. Rannu sõnul on 2009. ja 2010. aasta olnud Kitmanile julgete plaanide ja otsuste aastad ning ajal, mil teised tõmbasid majandusraskustega võideldes koomale, võitis Kitman turuosa juurde ja laiendas tegevust ühiskondliku mööbli, bürookeskkondade arendamise ja tööstuste sisustamise alale. Rannu nimetas töödest kalatööstusi ja külmhoonete lahendusi, lisades, et see suund on hästi käima läinud.

Nagu Standardil, on ka Kitmanil 2011. aasta esimene pool läinud kui lepase reega. "Käibe kasv oli esimesel poolaastal umbes 45% ja ka kasumi kasv on olnud märkimisväärne," ütles Rannu. Eriti hästi läheb praegu Soomes ja Prantsusmaal.

Ka teiselt poolaastalt ootab Standard sarnast edu ning kavatseb teha suuremaid investeeringuid. "Teeme koos EASiga sel aastal ära tehnoloogiainvesteeringu ja arendame eksporti," ütles Rannu. Investeeringu suuruseks kujuneb 1 miljonit eurot.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing