Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Sissevaade noore pere ellu

Madis Luik 19. august 2011, 00:00

"Tulevik" avab pilgu pikaajalise suhte probleemidesse. Selle linateosega jätkab reþissöör Miranda July endale omast originaalset kinokeelt.

Sophie (Miranda July) ja Jason (Hamish Linklater), kes on juba pikka aega koos elanud, otsustavad võtta kodulooma. Nad plaanivad ta adopteerida varjupaigast. Kuna aga loomakesel on käpp vigastatud, peavad nad veel 30 päeva selle paranemist ootama.

Oma vanusest ja eesootavast vastutusest hirmul, teeb paarikene senisest elust kokkuvõtte. Neile tundub, et nad ei ole piisavalt palju saavutanud.

Otsustanud viimase vaba kuu jooksul oma elusid muuta, lahkub Sophie töölt. Ta alustab videoprojekti "30 tantsu 30 päevaga". Jason kuulatab müstilisi kutseid ümbrusest. Ta langeb keskkonnasõbraliku puude müümise aktsiooni lõksu. Suure hurraaga vastu võetud muudatused ei kulge aga soovitud rada pidi.

Filmiga "Mina, sina ja kõik, keda me tunneme" tuntuks saanud reþissööri uusim teos on kahtlemata unikaalne. Enim originaalsust annavad filmile tegelased.

Sophie ja Jason on tänapäeva noored. Nad kuulavad muusikat ja surfavad internetis, asetades istudes MacBookid teineteise vahele. Samas on neid suudetud kujutada distantseerunult. Nad käivad küll ajaga kaasas, aga tõlgendavad ümbritsevat iseenese kummalistest vajadustest lähtudes.

Mõlema peades elutsevad maailmad, mis on täidetud idealismi ja vaimukate fraasidega. Õnneks leidub neil ka rohkesti ühiseid puutepunkte. Tegelased tunduvad siirad, aga ðarmantsel viisil ka rumalad.

Teineteisele vastatakse iga kord väikese viivitusega. Peaaegu alati jääb mulje, nagu paari vestlused oleksid eelnevalt planeeritud. Välismaailmast on nad end peaaegu et isoleerinud.

Kindlasti ei ole tegu sisutühja teosega. Tegelaste enesesse tõmbuv meelelaad laseb rahumeelselt nendevahelistesse probleemidesse süveneda.

Kohati on film ehk liigagi aeglane, pakkudes võimalust iseenese mõtetesse põgeneda. Uusi teemasid avatakse kiirusega, mille puhul minutikeseks uitama minnes millestki ilma ei jää. Samas on filmis esindatud lai ampluaa kooseluprobleeme.

"Tulevik" ei ole südantlõhestav draama, kuigi tegeletakse tõsiste probleemidega. Film läheb oma kummalise huumori ja meeldivate karakteritega hinge ja jääb meelde. Esineb ka teravaid ütlemisi ja olukordasid, ent pigem jääb filmi iseloomustama pehmus.

Kinokülastuse ajal saab naerda, harva ka ehk mõnda pisarat näha. Mõtteainet pakub see pikaks ajaks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:15
Otsi:

Ava täpsem otsing