Välismaalased lahkuvad Helsingi börsilt

Jussi Hieta aka Somm Tallinnast 27. august 2011, 09:50

Välisinvestorid omavad soome börsil noteerituid ettevõtteid nüüd selgesti vähem kui neli aastat tagasi, eelmise buumi tipus.

Aasta 2007 suvel Helsingi börsi aktsiatest 52 protsenti oli välismaalaste  omanduses või oli peidetud haldusregistisse. Juuli lõpus vastav näitaja oli viis protsendipunkti võrra madalam ehk 47%.

"On selge, et kõik finantskriisi ajal lahkunud välismaalased pole tagasi pöördunud . Neilt läks nii ilmselt mööda tugev tõus märtsist 2009 aasta alguseni 2011 ", pika aega investeerimisega tegelenud Kim Lindström ütleb uues Arvopaperis.

Välismaalaste lahkumine on kõike dramaatilisemalt näha suurtes, väärtusega üle miljardi euro suurustes ettevõttedes, st täpselt nendes, millega rahvusvahelised asutused kõige rohkem kauplevad.

Peale buumiaja tippude, on  välisosalus langenud kümnes - ehk siis iga kolmandas - miljardiklubisse kuuluvas Soome ettevõttes üle 30 protsenti. Osa hiidlangustest läheb küll üksikute omanikevahetuste arvele.

"Kuskilt New Yorgist või Londonist vaadatuna on Soome väike, tsükliline väärtpaberiturg. Kui välismaine raha otsustab lahkuda, siis tavaliselt kaob ta suure mürinaga", mõtleb Mika Heikkilä, Investeerimispanga Taaleritehdas portfellihaldur .

Lihtsalt perifeerne asukoht ei aga selgita soome aktsiate müügirünnakut. Asjasse mõjutab ka Helsingi börsi tsükliline tegevusalastruktuur.

Paljude suurte soome ettevõtede äri on aldis konjunktuuridele ning majanduse väljavaadete halvenemise puhul selliste firmade aktsiad sattuvad investoride müüginimekirja. Investorid ongi suve jooksul langetanud aktsiate kaalu tsüklilistes äriühingutes kogu maailmas, mitte ainult Soomes.

***

Helsingi börsi üldindeks langes reedel 0,53% ning Nokia langes 1,12%.

Suurimad tõusjad ja langejad Helsingi börsil reedel.

Tõusjad: Aspocomp Group +9.09%, Technopolis +3.53%, Elcoteq +3.23%, Innofactor +2.90%, Revenio Group +2.04%
Langejad: Wulff-Yhtiöt -3.65%, M-real B -3.95%, Trainers' House -4.17%, Pöyry -4.35%, Rautaruukki -5.07%

 

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2011, 09:50
Otsi:

Ava täpsem otsing