Tark ei torma

Fredy-Edwin Esse 06. september 2011, 00:00

Kõrval olev aktsiagraafik on omamoodi humoorikas selgitus sellele, kuidas tüüpilised ja rohelised investorid emotsioonidest pungil börsil tegutsedes kaotavad suure hulga raha.

Kõik saab alguse nn karja efektist, kus investor läheb kaasa üldise turu suunaga, ja see on juba suur häirekell. Sellisel juhul võib investoril vaid väga harva vedada ning õnnestuda kasumit teenida. Emotsionaalse olendina mõjutab ümbritsev keskkond inimest liigagi palju, mistõttu on targal investoril tähtis säilitada pea külmana ja üldjuhul vältida neid aktsiaid, mida kõik tormavad ostma.

Nii nagu majandus, nii on ka aktsiaturg tsükliline ja just need tsüklid tekitavad kõige paremaid müügi- ja ostuvõimalusi. Kõnealusel juhul räägime mõistagi pikaajalisest ja väärtuspõhisest investorist, kes kannatab ära ka kuuajalise aktsia kukkumise, sest ta teab firma ja aktsia väärtust.

Investeeringu edukus sõltub suurel määral ajastusest - aktsia võib küll pidevalt üles liikuda, aga kui sa oled juba kallil tasemel ostnud, ei teeni sa ka suurt kasumit. Lohutuseks võib öelda, et ostmiseks põhjasid ja müümiseks tippe tabada ei õnnestu kellelgi 100protsendiliselt, mistõttu ei tasu põdeda, kui sai veidi vara või hilja aktsia müüdud ega tasu verest välja minna, kui põhjast ostes aktsia kukub veel mõne protsendi. Tähtsam on näha pikemat perspektiivi.

Tsiteerides Warren Buffettit: "Kui äril läheb hästi, küll siis aktsia lõpuks järele tuleb." Ja just seda võiks üks aktsionär maailma kuulsaimalt investorilt õppida. Investor peab vaatama aktsia fundamentaalnäitajaid (P/E, ROE, 52 week, dividend jne), kõrvutama selle firma bilansi põhinäitajatega ja soodsa kombinatsiooni korral on investeering leitud. Järgides turgude tsükleid, pead vaid kindlaks tegema, kas müüa või osta aktsiaid.

Seega on vaja järgida mõningaid lihtsaid põhitõdesid: väldi karjas jooksmist, ära lase emotsioonidel endast võitu saata, jälgi turgude tsükleid, otsi hea bilansiga ettevõtteid, kelle aktsia on suhteliselt odav, ära mine verest välja väikeste kõikumiste tõttu. Võttes kõik eelneva kokku - müü, kui teised ostavad, ja osta, kui teised müüvad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing