Kriis võib nõrgemad pangad tappa

Romet Kreek 07. september 2011, 00:00

Esmaspäeval toimus Frankfurdis huvitav konverents "Banks in Transition", kus pangajuhid esinesid üsna pessimistlike seisukohtadega. Deutsche Banki juhatuse esimees Josef Ackermann ütles, et euroala valitsuse võlakirjade kriis piirab aastaid pankade kasumiteenimise võimet ning võib endaga kaasa tuua nõrgemate pankade kollapsi, kirjutas Reuters.

"Üldiselt on finantssektori väljavaated pigem piiratud," ütles Saksamaa suurima panga juht. "Tulude kasvuväljavaade on piiratud nii hetkeolukorra poolt kui ka strukturaalselt."

Paljud Euroopa pangad hävivad, kui nad peavad võtma vastu kahjumid, hinnates kogu võlakirjapositsiooni turuhinna järgi, selle asemel et kanda maha 21 protsenti nominaalist, mida pakub Kreeka valitsus Kreeka valitsuse võlakirjade puhul. "On ilmselge, et paljud Euroopa pangad ei jää ellu, kui nad peavad valitsuse võlakirju hindama turuhinna alusel," ütles ta.

"Investorid ei küsi ainult seda, kas vastutavatel isikutel on vajalik tahe kriisi ületamiseks, vaid ka seda, kas jätkub piisavalt aega ning kas vajalike ressursse jätkub," ütles 63aastane Ackermann. "Seni, kuni pole selge, kas kokkulepe suudetakse kiiresti ja täielikult ellu viia, säilib turgude närvilisus."

"Olukord pankades on palju dramaatilisem, kui 2008. aastal," ütles Saksa valitsuse garantiiga panga KfW juht Ulrich Schröder. "2008. aastal olid valitsused võimelised toetama pankasid. Nüüd ei ole see enam võimalik." Ta lisas, et ta ei tea ühtegi panka, mis oleks võimeline praeguses turuolukorras emiteerima 7-8aastaseid võlakirju. Paljud riigid ei ole enam võimelised oma panku päästma erinevalt varasemast kriisist, kuna neil on oma defitsiidiprobleemid. "Pangad on ohutsoonis," märkis ta.

"Kui ei ole selget poliitilist suunda lahenduse leidmiseks Euroopa probleemidele, siseneme väga raskesse turuolukorda," ütles DZ Banki juht Wolfgang Kirch.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing