Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ligi: ministeerium on kõige konservatiivsem

Alyona Stadnik 08. september 2011, 00:00

"Meie prognoos võrreldes teistega on kõige ettevaatlikum," märkis ta.

Ligi sõnul on tulevikus oodata inflatsiooni aeglustumist, Eesti majanduskasv jätkub ning riskid suurenevad.

Välismõjud suurenevad. "Peamine tegija prognoosis on väliskeskkond. Me ei saa olla prognoosides väga kindlad, seega oleme teinud ka riskistsenaariume," märkis minister. Riskistsenaariumi järgi kahaneb majanduskasv halvemal juhul järgmisel aasta ühe protsendini, kuid jääb siiski positiivseks.

Eile avaldatud uue prognoosi kohaselt tõusevad hinnad sellel aastal Eestis 4,9%, hinnatõusust ligi poole annab toit. Järgmisel aastal on oodata toorainete maailmaturuhindade stabiliseerumist ning seeläbi inflatsiooni pidurdumist 2,8 protsendini. Seda soodustab ka suurriikide majanduste kasvuväljavaadete halvenemisest ja ebakindluse suurenemisest tingitud nõudluse tagasihoidlikum kasv.

Majanduse kasvutempo kiirenedes ja töömahtude suurenedes on ettevõtetel tekkinud üha suurem vajadus lisatööjõu järele. Sellel aastal on oodata hõivatute arvu suurenemist eelmise aastaga võrreldes kokku ligi 33 000 inimese ehk 5,8 protsendi võrra, järgmisel aastal ulatub hõivatute kasv ühe protsendini, teatas rahandusministeerium.

Töötuse määr langeb sel aastal 12,3 protsendini ning 2012. aastal 11,2 protsendini. Prognoosiperioodi lõpuks ehk 2015. aasta lõpuks langeb tööpuudus alla 8 protsendi piiri.

Oodata on palgakasvu. Riik ennustab lähiaastail ka keskmise palga kasvu: 4,8% sel ja 5,1% järgmisel aastal.

Prognoosi järgi on valitsussektori eelarve sellel aastal ülejäägis 0,2 protsendiga SKPst. Eelarvepositsioon paraneb võrreldes eelmise aastaga tänu maksulaekumiste suurenemisele ning sotsiaalkindlustusfondide eelarve ülejäägile.

Järgmise aasta prognoositav eelarve puudujääk SKPst on 2,1%. Peamine puudujäägi põhjustaja on kvoodimüügist tulenev investeeringute kasv ning kogumispensioni maksete taastamine täies mahus. Samuti kasvavad pensionid 4,4%.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing