Island ei lase krooni kurssi enam vabaks

Sirje Rank 15. september 2011, 14:20

Island ei plaani krooni kursi jälle vabalt ujuma lasta, kuna riigi panganduse kollaps näitas, et tegemist on liiga väikese valuutaga, et ilma teatud piiranguteta ellu jääda.

„Täiesti vaba ujuvkursi asemel peavad mingit liiki piirangud paika jääma,“ tsiteeris ministrit agentuur Bloomberg. „Ainus stsenaarium, mis võimaldab kõigist piirangutest loobumist, on üleminek eurole,“ ütles ta.

Island on ikka alles toibumas 2008. aasta pangakrahhist, mis kukutas Islandi valuutat euro suhtes 80%, enne kui keskpank vabalanguse kapitali liikumisele seatud piirangutega pidama sai.

Islandi valitsuse nägemuse järgi peaksid juulis alustatud liitumiskõnelused Euroopa Liiduga kõige varem 2015. aastal päädima ka euro käibelevõtuga.

„Rahapoliitika peab võimaldama meil euro käibele võtta, kui me otsustame astuda ELi liikmeks,“ ütles Arnason. „See peab andma meile nii palju stabiilsust kui võimalik, enne kui me euroga liitume.“

Kapitali liikumisele piirangute kehtestamisest 2008. aasta lõpus on Islandi kroon euro suhtes tugevnenud 5,4%. Keskpanga prognoosi järgi kasvab riigi SKP tänavu 2,8%. Piiranguid järk-järgult järele andes on Islandi keskpank asunud intressimäärasid kergitama, tõstes need augustis 4,5%-le. Välisinvestoritel on Islandil piirangute tõttu „kinni“ varasid 4,3 miljardit dollari väärtuses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2011, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing