Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Disain aitab mõista, milliseid teenuseid klient vajab

Janno Siimar 19. september 2011, 00:00

On üsna levinud eksiarvamus, et teenusedisain seisneb lõppkasutajale mõeldud teenuste parandamises. Tegelik väärtus seisneb võimalikult arukas ja läbimõeldud teenuse pakkumises, mis hõlmab kogu teenuseahelat. Teenuseahela kui protsessiga on seotud rohkem inimesi kui poemüüjad ja kliendid ning on oluline, et teenust disainides mõeldaks ka teenusepakkujale, alates juhatusest kuni tagatoa inimesteni.

Kui teenuse arenduse juurde käib juba ka kulude vähendamine, saame hakata tulemuslikust disaini rakendamisest rääkima. Kasu peab alati ulatuma mõlemale poolele - nii kliendile kui ka teenuse lõppkasutajale. Alustada tuleb küsimusega, mida tuleb ettevõttes muuta, et pakkuda paremaid teenuseid.

Disaini fookus maailmas on juba liikunud teenustelt ärimudelitele. Selle põhjuseks on viis, kuidas disainerid mõtlevad - visuaalselt, kõike arvestavalt, holistiliselt. See mõtteviis aitab disaineril kogu süsteemi tervikuna hallata ning ka teistele lihtsalt ja üheselt arusaadavaks teha. See on ligipääsetavus ärilises mõttes, mis võimaldab kaasata strateegilisel tasandil oluliselt rohkem ajusid.

Kaasatus sunnib inimesi ametipiiridest välja astuma ja huvi tundma, millega ettevõte tegelikult tegeleb. Seeläbi ei jää ettevõte neile lihtsalt tööpakkujaks, vaid annab võimaluse ettevõtte arengus otseselt kaasa rääkida. Selleks, et miski tõeliselt töötaks, peab see töötama kõikidel tasanditel. Ja mida rohkem on kaasamõtlejaid, seda võimsamad on tulemused.

Eestis hoiab erasektor teenusedisaini rakendamist praegu veel tihti salajas. Inimesed ei julge avaldada oma edukuse valemit. Tegemist on küllaltki noore teenusega ja see on antud arengujärgus veel loomulik.

Heathrow lennujaama terminal ei oleks oma funktsionaalsust saavutanud ilma teenusedisainita (Engine). Projekti tulemuseks oli ooteaegade lühenemine, sealt omakorda kasutaja rahulolu kasv. Lühenenud järjekorrad ja mitmete tavapäraste ebameeldivuste kõrvaldamine viib välja rahulikumate reisijateni, mis omakorda tähendab, et lennukisse jõudev seltskond põhjustab vähem jamasid. Tegelikult on töö, mida tehti Heathrow's, igapäevaselt mõjutamas kõiki teisi lennujaamu, millega ta ühenduses on. Muutes ühte punkti teenuseahelas, muutub kogu teenus.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing