Diskussioon: kas palgad järgmisel aastal tõusevad?

Rivo Sarapik 21. september 2011, 14:56

Täna konverentsil Äriplaan 2012 vestlusringis osalenud ettevõtjad tunnistasid järgmisel aastal survet palkade tõusuks, kuid üldisse palgakasvu ei usu.

Vestlusringis osalesid Swedbanki analüütik Annika Paabut, SEB Panga juht Riho Unt, suurettevõtja Endel Siff ja Amserv Grupi üks omanik Raivo Kütt.

Kas palgatõus tuleb järgmisel aastal 5-10%?
Siff:
meil taastati palgad sel aastal. Järgmisel aastal, kui tulemused võimaldavad, saame palku edasi tõsta.
Unt: reaalpalk on meil ka vähenenud, kuid sellest hoolimata ei näe ma 2012. aastal üldiseks palgatõusuks võimalust. Kindlasti tuleb luua puhvreid ja arvestada palgakulude kasvuga, sest ootus ja surve on selleks olemas. Samuti tuleb spetsialisti kinni hoida, muidu kaotad nad turu tõustes konkurendile. Samas näen ka võimalusi veel efektiivsemalt toimetamiseks - SEB kulud on 2012. aastal väiksemad 2011. aastast. Ma ei leia täna töötajaist kedagi, kes teeks tühja tööd. Küsimus on, kas ta teeb õigeid ja väärtust loovaid asju. Võtmetöötajatele näed palgatõusu ette, üldiselt vara veel.
Paabut: ainult nii öelda, et palgad ei tõuse, viib headest inimestest ilma jäämiseni. Vahepealne strateegia on optimaalseim – tootlikkus kasvab enne ja sellele järgneb tasapisi ka palgatõus. Häid inimesi tuleb hinnata ja paraku on palk Eesti inimesele tööl käimisel peamine motivaator. Et neist mitte ilma jääda, tuleb palka tõsta.
Kütt: üleüldine palgatõus on välistatud. Küll kaardistasime firmas inimesed, kel palgad järgmisel aastal tõusevad. Neid on automüüjaist tehnikuteni ehk inimesed, keda on raske koolitada ja keda ei raatsi mingi hinna eest konkurendi juurde ära lasta.

Kas järgmisel aastal tuleb tõus, kriis või midagi muud?
Siff:
iga kriis annab võimaluse. Kriis ajab sogaseks, aga tulevad uued ärivõimalused. Kõik võimalused on käes.
Unt: olen pigem pessimistlik. Edu aidanud konservatiivne eelarvepoliitika heal ja halval ajal, samas võib üllatusi tulla. Siiski ei usu, et majandus kahaneb 10%.
Paabut: langust ei usu. Võib-olla olen pisut optimistlik selles osas, mil määral Euroopa valitsused omavahel kokku lepivad. Eestilt ootan 4% allapoole jäävat majanduskasvu. Kasv saab tuge sisemajanduselt, ekspordi tugi saab olla pisem. Selline kasv on järgmisel aastal päris tugev tulemus, arvestades arenenud riikide 1%st oodatavat kasvu.
Kütt: tahaks loota, et paljukurdetud Eesti väiksus osutub W-languses meie plussiks. Meil on maailmas hea kuvand ja see võiks hoida meie rahakraanid avatud, mis meid kriisist üle aitab.

Kas investeerida ja olla julge või karta kriisi ja olla ettevaatlik?
Siff:
kui kriis Skandinaavias hakkab, survestab see ettevõtteid Eestisse kolima ja loob Eestis palju võimalusi. Peab pidevalt kohanema ja tingimused loovad alati võimalusi. Mida paindlikum ja fantaasiarikkam firma ja meeskond, seda paremini saab hakkama ning segast olukorda oma arenguks keerata.
Unt: võimalusi järgmisel aastal tuleb, aga soovitus on mõelda kaks korda enne võimalustesse raha paigutamisel. Ebakindlus on nii palju suuremaks läinud. Kui läksin suvepuhkusele, tundus 2012. aasta üsna optimistlik tulevat ja hindamisel ootavaid projekte oli üsna palju. Tulin septembris suvepuhkuselt tagasi ja vähemalt kolmandik neist projektidest oli kas edasi lükatud või ootele pandud. Täna on põhiäri see, mis kindlustab tulu ja kasu. Nn amatöörluse sektorites, kus äri ei tunne, võiks lükata edasi.
Paabut: edu võib tulla ka kellegi arvelt, kui teete midagi paremat ja leiate oma sihtgrupi. Hea äriplaan, tugevad tulemused toovad laenu andmisel positiivse otsuse.
Kütt: käitusime majandusõpiku järgi ja tegime olulisemad investeeringud viimase kahe aasta jooksul ära – võtsime juurde uued brändid ja ostsime autokauplused ning viisime kõik ühe kaubamärgi alla ja oleme täna juhtivamaid automüüjaid Eestis. Investeeringud sellega muidugi ei lõpe, investeerime tänase tugevdamisse.

Mida järgmise aasta eelarves ettevõtjal arvestada soovitate?
Siff:
parim investeering on kulude kokkuhoid.
Unt: kulude vähendamises saate olla kindlad, kulud on ebakindlad.
Paabut: ei ütleks kokkuhoid, aga pigem ratsionaliseerimine – mitte külmutada olemasolevat, vaid külmutada sinna, kuhu vaja. Ja hoida töötajaid, nendeta ei jää ettevõte kauaks püsima. Eratarbimine järgmisel aastal kasvab ja seda põhjusel, et eratarbimise võrdlusbaas on väga madal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. September 2011, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing