Rahakalender: Ühise nabanööriga seotud

Raivo Sormunen 30. september 2011, 00:00

Tundub, et globaalne üheshingamine ja integratsioon on saanud sisse uue hoo. Kui USA Keskpank hoiatab Ühendriikide majanduskasvu languse eest, siis levib langus aktsiaturgudel üle suure lombi kindlasti ka Aasiasse ja Euroopasse. Kui Euroopa võlakriisi lahendamisel ei suudeta nädalate jooksul kuhugi edasi liikuda, kannatavad lisaks Euroopale ka Ühendriikide ja Aasia turud. Kogu valu ja rõõm jõuab kohe ka Tallinnasse. Kui 2011. aasta esimesel poolel liikus Tallinna börs samas taktis Euroopaga (Stoxx 50 indeks) vähem kui 60% päevadest, siis viimase paari kuu jooksul on sarnast liikumist olnud koguni rohkem kui 70% päevadest. Nii vaatamegi koos sakslase, soomlase ja portugallasega, mida ütleb Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde või Saksamaa liidukantsler Angela Merkel. Ning nutame ja plaksutame üheskoos.

Eurotsooni liikmesriikides on parlamendid viimastel päevadel hääletanud EFSFi (Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi) tagatiste suurendamist 440 miljardilt 780 miljardi euroni. Eestis käib samal ajal hääletamine fondiga liitumise poolt. Me kas toetame hädas Euroopa riikide (täpsemalt Saksamaa ja Prantsusmaa panku, mis rämpsuks muutunud võlakirju ostisid) päästeoperatsioone või mitte, aga me näeme, et sarnane diskussioon käib kogu Euroopas.

Oktoober peaks andma selguse, kuivõrd reaalseks muutuvad euroala ühised võlakirjad.

Eesti poole pealt on huvitav järgmine nädal, kui näeme, kuidas on viimaste kuude nõrgenenud Euroopa majanduse valguses püsinud elujõus Eesti majanduse mootor ehk eksport. See aasta on pakkunud juba kolm kuud (märts, aprill, mai), mil meie igakuine väljavedu on ületanud esmakordselt ajaloos miljardi euro piiri.

Kuu keskpaigas võivad makrouudiste vahel domineerima hakata ka ettevõtete kolmanda kvartali majandustulemused. Aasta tähtsaimate tulemustega tuleb välja ka Tallink Grupp, mis viskab 17. oktoobril loori maha oma suvise tipphooaja kasuminumbrilt.

Oktoober peaks andma selguse, kuivõrd reaalselt muutuvad euroala ühised võlakirjad.

Tuleb taas üks põnev kuu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing