Kas eestlane jõuab kunagi maailma rikaste edetabelisse?

Raivo Sormunen 05. oktoober 2011, 00:00

Kindlasti ei saa piirduda oma väikese koduturuga. Tuleb olla tugev eksportöör ja (või) tegutseda suurtel turgudel. Lisaks aitab oma firma väärtusest maksimumi võtta aktsiate noteerimine börsil. Suure rikkuse akumuleerimiseks on vaja tihtipeale palju aega, mistõttu rikkust saavad nautida alles järeltulevad põlved. Või siis on vaja lihtsalt ülihästi müüvat uut ideed (nt Facebook, Skype jne).

Maxima suuromanikul jalg Forbesi edetabeli ukse vahel. Täna ilmuva Äripäeva rikaste TOPi kinni pannud Hillar Tederi üks edu saladus on tegutsemine suurtel turgudel (Venemaa ja Ukraina), kuid oma osa on sellel ka kaubandusketi O'Key aktsiate noteerimisel Londoni börsil ning aktsiamüügis, millega teenis Teder umbes 90 miljonit dollarit.

Kahe nädala eest Äriplaanil esinenud Teder tõi ühe oma ärinipina välja tegutsemise turgudel, kus elab vähemalt 30 miljonit inimest.

Tederist veelgi edukam on olnud jaekaubandusärimees Nerijus Numavicius. Leedulasele kuuluvate VP Groupi (Maxima omanik) aktsiate väärtuseks arvutati sel suvel kokku koguni 3,8 miljardit litti (1,1 miljardit eurot). Sellega peaks ta jõudma 2012. aastal kindlasti ka esimese baltimaalasena Forbesi edetabelisse.

Aga kes on väikeriikide kodanikud, kes juba kuulsasse tabelisse kuuluvad?

Soome rikkaim on liftitootja. Soome rikkaim mees on Forbesi andmeil 1,8 miljardi dollariga Antti Herlin, kes on maailmas tuntud lifte ja eskalaatoreid tootva firma KONE omanik. Ehkki ettevõtte juured ulatuvad 101 aasta taha, on KONE-l olnud viimane kümnend väga edukas. Nii on aktsia hind selle aja jooksul peaaegu kümnekordistunud ning alles mõni kuu tagasi käis väärtpaber kõigi aegade rekordtasemel.

See, et jaekaubanduses annab üliedukalt äri teha, näitavad rootslased.

Rootslaste rikkaim on Forbesi andmeil Hennes & Mauritzi suuromanik Stefan Persson (24,5 mld dollarit). Eestisse aastaid oodatud rõivaste jaemüügikett on kanda kinnitanud juba neljakümne ühes riigis. H&M on Stockholmi börsi ka üks aktiivsemaid väärtpabereid, mille hind on viimase kümnendiga enam kui kahekordistunud.

Rootsi puhul ei saa üle ega ümber ka Ingvar Kampardist, kes juba 1943. aastal pani aluse mööblikaubamajade ketile Ikea, mis on praeguseks jõudnud oma poodidega juba kahekümne viide riiki.

Ehkki viimane Forbes hindab ärimehe varanduse väärtuseks 6 mld dollarit, on Rootsi kohaliku nädalalehe Veckans Affärer andmeil Kampardi tegelik varanduse suurus (arvestades osalusi fondide kaudu) 50-90 miljardit dollarit.

Belize'i ja Monaco kodanikud Forbesis esindatud. Rikkaimate norralaste hulgas leiab nime Arn Wilhelmsen (2,1 miljardit dollarit), kes annab lootust kunagi maailma rikkaimate hulka jõuda ka Tallink Grupi suuromanikel.

Nimelt on Wilhelmseni perekond pannud aluse Royal Caribbeani kruiisilaevade ärile ning sellest on edasi jõutud kütusesektorisse ja ärikinnisvarasse.

Väga edukas ärimees on välja kasvanud ka 10 miljoni elanikuga Tšehhist. 1990ndate keskpaigas Tšehhi kindlustusfirma Cesk? pojišt'ovnas osalust kasvatama hakanud Petr Kellner on liikunud edasi Poola, Saksamaa ja Venemaa kaevandusturule ning ajab pangandusäri Aasias. Kokku hinnatakse Kellneri varanduseks 9,2 mld dollarit.

Mitu üliväikeste riikide esindajat on pääsenud rikaste edetabelisse aga päris omapärasel moel. Nii on näiteks TOPis kõigest 300 000 elanikuga Kesk-Ameerika väikeriigi Belize kodanik Maoru Huang (rikkus 1,8 mld dollarit). Forbesi andmeil elab ja tegutseb Huang tegelikult Hiinas ning on Belize'i kodakondsuse tõenäoliselt ostnud. Samuti pole üldse teada, kas ta oma elu jooksul on Belize'is käinud.

Huang pani igatahes oma rikkusele aluse kinnisvaraga ning praegu on tema varandus koondunud Hongkongi börsil noteeritud ja Hiinas tegutsevasse kaubamajade ketti.

Edetabelist leiab veel ka 33 000 elanikuga Monaco Vürstiriigi kodaniku David Nahmadi (3 mld dollarit), kelle varanduse taga on edukas kauplemine moodsa ja impressionalistliku kuntsiga. Näiteks kuulub Nahmadile ja ta perekonnale umbes 900 miljoni dollari eest Picasso taieseid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing