Millest kõneleb meile Rikaste TOP?

ÄP 05. oktoober 2011, 00:00

Täna Äripäeva vahel ja kaubandusvõrgus müüdav Rikaste TOP on Eesti suurimate kapitalistide, edukamate ettevõtjate ülevaade. Ülevaade ja ühtlasi tunnustus neile, kes otsustavad kümnete tuhandete inimeste töökohtade ning elukvaliteedi üle. Kes otsustavad, mis Eestis juhtub, kui edukas Eesti erinevates eluvaldkondades on. Valitsus saab vaid erasektori teenitud maksutulu kõige otstarbekamalt ära jagada. Maksutulu suurus sõltub ettevõtjate otsustest.

Äripäev toob välja mõned tähelepanu väärivad ning üllatavamad seigad rikaste edetabelis, mis meie meelest peegeldab päris adekvaatselt Eesti majanduses toimunut ja toimuvat.

Tippu viib aus töö. Hea meel on tõdeda, et järjest enam on tõeliste tegijate seas neid, kes ei pea oma rikkuse algallikat häbenema. Ei pea juttu mujale viima, kui küsitakse ettevõttes saadud osaluse tekke või võlausaldajatega käitumise kohta. Suurem osa neist, kes nüüd tabelis troonivad, on selleks kõvasti igapäevast ausat tööd teinud, aastaid pingutanud ja end ise üles töötanud.

Tähelepanuväärselt palju on Rikaste TOPis välismaalasi nii idast kui põhjast. Äripäeva meelest näitab see Eesti maksupoliitika ja laiemalt elamiskeskkonna konkurentsivõime kasvu. Paljudel juhtudel ei ole siin ainult välismaine juriidiline keha, vaid Eestis ka elatakse.

Üllatavalt jõuliselt on Rikaste TOPis esindatud kodumaised töösturid. Varasematel aastatel kinnisvaramulli laineharjal TOPi jõudnud on sisuliselt kadunud. Paljudel edetabelis esindatud ärimeestel on kinnisvaraarendused küll olemas, kuid põhiline rahavoog tuleb selgelt tööstusest, millegi tootmisest. See näitab majanduse elujõu kasvu.

Rikaste TOPis pole seekord märgata hitimeistreid, kes piltlikult öeldes garaažis midagi valmis teinud, selle maha müünud ja rikkaks saanud. Seetõttu ka loogiline, et üsna vähe on praeguste tegijate seas noori ettevõtjaid (nagu pole ka päris vanu, kuid see pole enam uudis). Endiselt on tegijate põlvkond 40ndates-50ndates aastates mehed.

Toimetus loodab, et praegu rahvusvahelistel konkurssidelt auhindu noppivatest idufirmade omanikest saame lugeda järgmiste aastate Rikaste TOPides. Hitimeistreid on mängu iluks vaja.

Eestis tähistatakse sügiseti ettevõtlusnädalaid, riik jagab ettevõtlusauhindu. See kõik on tore, isegi kui seda tehakse koordineerimatult ja erinevatel aegadel. Võtame tänast Rikaste TOPi siis kui kalendris veel olematu ettevõtja päeva ühte algatust, sest Eesti ettevõtjad väärivad käepigistust.

Ettevõtjad on olnud targad ja nutikad. Rikaste TOPi koguväärtus on viimase aastaga kümnendiku kasvanud. Seda hoolimata ärahirmutatud Skandinaavia pankade tegevusetusest või siseturu vaikelust.

Eesti ettevõtjad on kriisiga tervikuna kadestamisväärselt hästi hakkama saanud, end kiirelt ümber kohandanud ja konkurentsivõimet suurendanud. See annab julgust arvata, et isegi Euroopa poliitikute poolt aja võitmiseks tehtavate otsuste tõttu kumuleeruva võlakriisi võimaliku plahvatuse kuma Eestit päris ära ei kõrveta ja avab meile uusi võimalusigi.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing