Vähi: börsileminekut takistas toormepuudus

Väinu Rozental, Kadri Bank 09. oktoober 2011, 12:12

Tiit Vähi ütles intervjuus, et Silmeti suurim probleem oli toorme puudus ja see takistas ka näiteks ise börsileminekut. Müügiotsus Molycorpile tuli seetõttu väga üksmeelselt.

Järgneb intervjuu Tiit Vähiga.

Kui vaatate tagasi sellele üle 12 aasta pikkusele ajale, mil olete Silmetiga olnud seotud, siis mida ise peate kõige olulisemateks n-ö verstapostideks?

Silmetil on 12 aasta jooksul olnud rohkem halbu kui häid aegu. Oluline on olnud usk, et sarnane strateegiline tootmine ei saa muutuda ainult ühe riigi, Hiina, pärusmaaks ja et kunagi olukord turgudel muutub ja tuleb ka Silmeti aeg. Oluline on, et suutsime selle muutuseni vastu pidada.

Kas on olnud hetki, kui olete ise peaaegu et käega löönud?

On olnud.

Muldmetallide tootmine on küllalt spetsiifiline valdkond. Kust üldse tuli teie esimeste aastate know-how? Kui palju tuli teha n-ö katse-eksitus meetodil?

Mul puudus tantaali, nioobiumi ja muldmetallide tootmise know-how, kuid see oli Silmeti tehnoloogidel. Mul oli keskkooli ja ülikooli keemia ning füüsikateadmised, ettevõtete juhtimise kogemus, poliitikaaeg oli andnud teadmised globaalsest maailmast,  tööjaotusest, tehnoloogiatest, inimestega suhtlemisest.

Millised on üldse selle valdkonna kõige sagedamini esinevad probleemid?

Silmeti jaoks oli kogu aeg probleemiks oma toorme puudumine. Aga üldiselt turumajandus tähendab olla konkurentsivõimelisem kui teised.

Kui oluline mõju Silmeti arengule oli Sillamäe vabakaubandustsooniks muutmine?

Silmeti jaoks vabatsooni mõju on olematu, kuid Sillamäe sadama ehitamise alustamiseks oli see oluline. Peaaegu kõik Euroopa ja ka maailma sadamad töötavad  vabatsooni režiimis.

Rääkige palun Silmeti töötajaskonnast.

Silmeti tehniline ja tehnoloogiline tipppersonal on ettevõttes töötanud nõukogude ajast alates, nad on õppinud Moskva, Leningradi, Novossibirski ülikoolides. Tegu on oma ala parimate spetsialistidega, sest Eestisse said suunamise parimad lõpetajad. Noorem töötajaskond on saanud koha peal väljaõppega või siis on lõpetanud Sillamäe kutseõppekeskuse. 

Teie läbisaamine kohaliku omavalitsusega on vist väga hea, kuna see piirkond sõltub Silmetist.

Jah. Nii Sillamäe linnavõim kui ka meiega seotud ettevõtted ajavad mõneti ühist asja. Loodan, et tänu ettevõtluse arengule, tänu mõistlikule koostööle linnaga ei jää Sillamäel aknad pimedaks nagu need on Viivikonnas, Orul ja mujal Ida-Virumaal.

Aga kuidas riigi tasandil on, kas teid väärtustatakse?

Me ei vaja riigiga erisuhet ega eri väärtustamist.

Kas ajakirjandus on mõnele teemale või aspektile liiga vähe tähelepanu pööranud või on midagi valesti mõistnud?

Arvan, et ajakirjandusega on meil mõistlik suhe. Ei kurda, et oleme tähelepanuta jäätud.

See pole just kuigi tavaline, et ettevõte n-ö tükeldatakse ära päris paljude omanike vahel nii, et igaühel on ka märkimisväärne osalus. Miks otsustasite seda teha?

See küsimus tuleks esitada Thomas Waldinile, sest tema kutsus mind 1997. aasta suvel, kui olin poliitikast lahkunud, Sillamäe projekti juhtima ja Silmet Gruppi kaasaktsionäriks. Hiljuti ta ütles, et see oli hea valik. Minu jaoks oli see juhus, et Silmetisse sattusin, kuid hea juhus.

See on selles mõttes julge samm, et nõuab ikka suurt usaldust nende inimeste vastu. On see olnud selles mõttes õige otsus?

Usaldus peab olema aktsionäride vahel, aga ka ettevõtte juhatus ja meeskond peab olema usaldusväärne. See on norm!

Milline on olnud teie poja, tütre ja perekond Raudseppade roll ettevõtte tegevuses? Kui palju nemad kaasa rääkisid?

Poeg ja tütar ning ka väimees Lauri Karp on kaasatud Silmet Grupi juhtimisse, Jaak Raudsepp on Silmet Grupi nõukogu liige, kuid tegeleb põhiliselt Pühajärve projektiga.

Kas mingil hetkel on olnud ka olukordi, kus n-ö muna õpetab kana ehk teie lapsed on teile nõu andnud?

Jaa, loomulikult on olnud.

Kuidas on muutunud aastate jooksul Mehis Pilve ja Thomas Waldini roll?

Mõlemad on Silmet Grupi nõukogu liikmed ja kannavad seda rolli, õigust ja kohustust.

Kui üksmeelselt tuli otsus müüa tehas Molycorpile?

Väga üksmeelselt, sest Silmet lahendas Molycorpile müümise kaudu muldmetallide toorme küsimuse ja hind oli vastuvõetav.

Miks te ise Silmetiga börsile ei läinud?

Toorme puudumine välistas minu arvates iseseisvalt börsile minemise. Liiga suur toorme risk.

Kas teil ja teistel omanikel on veel mingi igapäevane roll Silmeti tehase juures, kuivõrd teile kuulub sellest kümnendik?

Mina ja Lauri Karp oleme Molycorp-Silmeti nõukogu liikmed.

Milliste küsimustega te täna kõige enam hõivatud olete?

Olen koos Avo Annusega Silmet Grupi juhatuse liige ning sellest tulenevalt olen piisavalt hõivatud nii Silmet Grupi kui seotud ettevõtete juhtimisega. Ka sadama, soojuselektrijaama ning Silsteve kaasaktsionäridega suhtlemine on minu kanda. Õnneks Andrei Katkov ja Jevgeni Malov on väga head kaasaktsionärid ning koostöö ja suhtlemine nendega on meeldivaks puhkuseks.

 

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2011, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing