'NYYD 2011' esitleb uudisteoseid

Kersti Inno 21. oktoober 2011, 00:00

Rahvusvaheline uue muusika festival "NYYD" on olnud avangardse heliloome tutvustaja juba kakskümmend aastat.

Uuendusmeelset heliloomingut kodumaalt ja laiast ilmast pakub festival publikule ka seekord. Nagu varasematelgi aastatel kõlab enamik teoseid Eestis esimest korda.

Festivali alapealkiri "Tulevikusümfooniad" osutab korraldajate katsele vahendada kuulajale teoseid, mis võiksid kuuluda sümfoonilise helikunsti tulevikku. Et see teoks saaks, on kohale kutsutud hulk loovisiksusi, kellega sümfoonilise muusika tulevikunägemusi ja nende teostumist seostatakse.

Festivali kunstilise juhi Erkki-Sven Tüüri sõnul pole küll kõik suured plaanid "Tulevikusümfooniate" korraldamisel täide läinud, kuid suur osa siiski. Nõnda esinevad festivali raames tõelised tipud, alates peakülalistest, kelleks on olulisimad nüüdisheliloojad-dirigendid James MacMillan ja HK Gruber. Mõlemad suurmehed juhatavad oma loomingu esitamist ise - üks festivali ava-, teine lõppkontserdil.

Praegusaja rahvusvaheliselt tunnustatumaid ja aktiivsemaid komponiste ðotlane James MacMillan dirigeerib oma autorikontserti, mida esitab Britten Sinfonia, üks tema teoste parimaid interpreete maailmas.

Ettekandele tulevad orkestriteos "Tryst" ning kontsert oboele ja orkestrile oboevirtuoos Nicholas Danieli soleerimisel. Viimasele ongi teos pühendatud. MacMillani teisel autorikontserdil esitavad tema loomingut Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.

Kolmanda Viini koolkonna juhtfiguur, ekstravagantne helilooja-dirigent-chansonnier HK Gruber juhatab oma autorikontserti ERSO ees, solistiks väljapaistev löökpillikunstnik Colin Currie.

Ettekandele tuleb kontsert "Toores muusika" löökpillidele ja orkestrile, vast loodud "Põhjatuule pildid" ning suurejooneline orkestriteos "Tantsides pimeduses", mis on algselt kirjutatud helilooja heale sõbrale Simon Rattle'ile ja Viini Filharmoonikutele.

Avastuslik orkestrimuusika. HK Gruberi armastatuima ja enim mängitud-salvestatud teose, legendaarsele tðellistile Yo-Yo Male loodud tðellokontserdi esitavad üks väljapaistvamaid Eesti tðelliste Leho Karin ja Tallinna Kammerorkester Risto Joosti juhatusel.

Avastuslikule orkestrimuusikale on pühendatud ka Olari Eltsi dirigeeritud ERSO teine kava "Alice Imedemaal", kus tulevad ettekandele stseenid Lõuna-Koreast pärit Unsuk Chini ooperist "Alice Imedemaal", 20. sajandi Ameerika muusika ühe võtmefiguuri Charles Ivesi "Külakapelli marss" ja nüüdishelilooja David Del Tredici "Vana hea Alice" sopranile, folkansamblile ja orkestrile.

Eesti teoseid esitavad ka külalised. Teemale "Tulevikusümfooniad" on täienduseks ja kontrastiks alternatiivid - orkestraalse mõtlemise ebatavalised ja üllatavad arendused.

Arengut teatrivahendite suunas esitleb valik viimastel aastatel kultuuriringluses suurt tähelepanu äratanud projektidest: Fran?ois Sarhani ja kunstnik William Kentridge'i multimeediaetendus "Telegrammid ninast" ansambliga Ictus, Stuart Gerberi monoetendus Karlheinz Stockhauseni teosega "Taevauks", Tan Duni "Kummitusooper" NYYD Ensemble'i ja nimeka pipa-solisti Lan Weiwei esituses.

Tavapäraselt on "NYYDi" keskmes Eesti heliloojate uudisteoste maailmaesiettekanded.

"NYYDi" sihipärase taotlusena esitavad osa Eesti teostest külaliskollektiivid, avades uksi nende edasisele levikule. Nõnda kõlab Tõnu Kõrvitsa "Hümnid virmalistele" Britten Sinfonia esituses, Helena Tulve "Anastatica" ERSOlt, Tatjana Kozlova "Suunaga sissepoole (Lahustumine)" Belgia ansamblilt Ictus ning Mirjam Tally "Signaalid" kammerorkestrile ja pipa'le tuntuima hiina pipa-virtuoosi Lan Weiwei ja Tallinna Kammerorkestri esituses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing