Ilves: EL peab elama ainult oma võimaluste piires

Indrek Kald 25. oktoober 2011, 07:59

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul pole majandus- ja finantsprobleemid enam mõne euroala maa raskused, vaid puudutavad maailma laiemalt ning vastus saab olla vaid kõiki riike hõlmav vastutustundlikkus, reeglite täitmine ning elamine ainult ja ainult oma võimaluste piires.

Ilves ütles eile kohtumisel Taani peaministri Helle Thorning-Schmidtiga, et praegune olukord on Euroopa Liidu kõigi 27 liikmesmaa mure, sest igaüks neist peab hoolitsema sihikindlalt kriisi leviku vältimise ning majanduskasvu saavutamise nimel.

"Nüüd ei ole aeg süüdistamiseks, vabanduste või õigustuste otsimiseks, nüüd on enese kokkuvõtmise ja ühiselt, üksmeeles tegutsemise aeg," rõhutas Ilves.

Euroopa Liidu finantsraamistikust rääkides pidas Eesti riigipea oluliseks piiriüleste taristuprojektide koordineeritud ehitamist ja nende toetamist ühenduse eelarvest, tuues näiteks põhja-lõuna suunalise raudtee Rail Baltic, mis ühendab läbi Balti riikide Soome ja Poola.

"Tegemist on projektiga, mis laiemalt haakub nii Euroopa Liidu Läänemere strateegia kui ka Põhja-Balti koostööga," ütles Ilves. "Läänemere strateegia puhul on ju Eestile oluline just Euroopa Liidu ühtse siseturu loomine ja nii kogu ühenduse kui ka piirkondliku konkurentsivõime tuntav kasvatamine," lisas president.

Eesti riigipea tänas Taanit senise toetuse eest NATO õhuturbe missioonile Balti riikides. "Ent see õhuturbeoperatsioon, hea näide nn nutikast kaitsest, peab leidma pikaajalise lahendi, mis ulatub ka kaugemale 2018. aastast," rõhutas ta. "On kogu alliansi huvides, et NATO on liikmesmaades nähtav ja usutav, et NATO on valmis kaitsma end kõikjal oma territooriumil. Eesti soovib, et vajalik lahendus sõnastataks NATO tippkohtumisel Chicagos, järgmise aasta maikuus," lisas Ilves.

Eesti riigipea ja Taani valitusjuht kõnelesid küberkaitsest ja küberjulgeolekust, millega toimetulemiseks on vaja nii iga riigi sisemine pühendumine kui ka tihe rahvusvaheline koostöö liitlaste vahel, samuti NATO ja Euroopa Liidu asjatundlik suhtlemine.

President Ilves kutsus Taanit ühinema Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekeskusega, mis on küberjulgeoleku laialdase koostöö üks paremaid näiteid.

Samal teemal rääkis Eesti riigipea Taani julgeoleku- ja luureteenistuse PET korraldatud rahvusvahelisel küberkaitsekonverentsil, luues silla 2007. aastal Eestit tabanud küberrünnakute ja ulatusliku küberjulgeoleku vahele.

"Ka primitiivne rünnak suudab kesise ettevalmistatuse puhul piisavalt probleeme tekitada, rääkimata tänastest ründevõimalustest, mis küberruumis eksisteerivad. Usutav küberkaitse eeldab koostööd ja kinnistunud mõttemallide muutmist," rõhutas Ilves.

President Ilves kohtus Kopenhaagenis ka Taani endise kauaaegse välisministri Uffe Ellemann-Jenseniga ning Põhjamaade Nõukogu peasekretäri Halldór ?sgrimssoniga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. October 2011, 08:00
Otsi:

Ava täpsem otsing