Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kivikas läks koos Ansipiga suhteid õlitama

Väinu Rozental 07. november 2011, 00:00

Arvo Kivikasel on Vietnamis ärihuvid, sest tema osalusega OÜ Quality Label Manufacturing (QLM) alustas eelmise aasta kevadel Hanois spordi- ja vaba aja rõivaste tootmist kaubamärgi ISC all.

QLMi võrdsed osanikud on Ilves-Extra ja Järvamaal päästeveste tootva OÜ Pakpoord tegevjuht, sakslane Gerhard Eberle.

Ilves-Ekstra nõukogu esimees ja ärijuht Arvo Kivikas andis intervjuu neljapäeva pärastlõunal oma kabinetis Tartus.

Delegatsioonis olles saate ilmselt meeldiva ühendada kasulikuga - kas teie tootmisüksus Hanois jääb delegatsiooni marsruudist väga kaugele? Meil on Hanois ja selle läheduses asuvas tööstuslinnakus tegelikult mitu tootmiskohta ja kindlasti lähen ma sinna ning kohtun sealsete töötajatega. Ametlik visiit on aga küllaltki selline joone peal kõndimine, kus on tihe programm ette antud. Minu mõte olla ametlikus delegatsiooni seisneb selles, et loodetavasti annab see edaspidiseks referentsi, mis kergendab minu tegevust.

Kergendab tegevust Vietnamis? Jah. Sealne ühiskond on üles ehitatud natuke teistmoodi kui meil. Me peame arvestama, et Vietnam on 90 miljoni elanikuga riik. Nii suures riigis kusagile jutule pääseda pole nii lihtne kui meie väikeses Eestis. Igasugused asjapulgad, kes seal midagi otsustavad, on hoopis kõrgemal ja kaugemal lihtsast inimesest. Kui sa oled korra kätelnud Vietnami peaministriga ja kui sa oled kutsutud tähtsale üritusele, siis jätab see mulje kohalikele tegelastele. Ma vähemalt loodan, et sellest on mulle edaspidi kasu.

Nii et Teie eesmärk Vietnamis ei ole leida uusi äripartnereid? Meil on äripartner olemas. Aga väga tore, kui leian kedagi juurde. See pole välistatud. Aga eelkõige olen ikkagi selleks, et olemasolevat äritegevust nii-öelda õlitada.

Te ei osale esimest korda ametlikus delegatsioonis. Mis kasu olete riigivisiitidest saanud? Olen aastaid ametlikes delegatsioonides olnud, näiteks olen kõigi meie presidentidega koos käinud. Kõige suurem kasu on tulnud suhetest delegatsiooni sees.

Kas Eesti on siis niivõrd suur, et ärimehed muidu kokku ei saa? Aga millal? Kodus on igaühel hirmus kiire. Aga reisi ajal on õhkkond hoopis teine. Reisil olles saad inimestega tuttavaks.

Mida te Vietnamis toodate? Tootmine käivitus eelmise aasta kevadel. Vietnamis õmbleme masstoodangut ja neid tooteid, millega ei ole kiire -millel on näiteks tarneaeg pool aastat. Eestis teeme väikepartiisid. Eestis toodame neile, kes on valmis toote eest rohkem maksma. Kas on siis kogus väike, kvaliteedinõuded hästi kõrged või tahab klient väga lühikese aja jooksul tooted kätte saada.

Mis huvi on Teie kompanjonil Gerhard Eberlel tegutseda Vietnamis? Praegu tõepoolest õmbleme Vietnamis praktiliselt vaid ISC brändi tooteid. Eberle huvi on omada valmistamiskohta, kus on võimalik teha konkurentsivõimelist toodangut.

Miks otsustasite käivitada tootmise Vietnamis ja mitte näiteks Hiinas? Me vaatasime ringi mitmes Aasia riigis. Ütleme nii, et Vietnamis olin ma kontaktide loomisel edukam. Mulle tundus, et Vietnam on õige koht. Ega me pole ainukesed Euroopast, kes Vietnamis toodavad. Näiteks rõivatööstuses pole paljud enam hiinlastega rahul ja otsivad tootmisvõimalusi Vietnamis.

Kas tootmist Vietnamis ohjab inimene Tartust, Ilves-Extrast? Ilves-Extra tegeleb toodete väljatöötamisega, mis õmmeldakse Vietnamis kokku. Seetõttu peab kindlasti toote juurutamise faasis meie oma inimene kohapeal olema. Meie inimesed käivad Vietnamis vahetustega. Meil on üks proua, kes oskab juba päris hästi kohalikku keelt.

Vietnamis vist tööjõupuudust ei ole? Probleem on üle maailma täpselt sama - oskajatest inimestest on kõikjal puudus, nii Eestis, Vietnamis või kus iganes. Me ei kasuta Vietnamis praegu kaugeltki oma tootmisvõimsust ära. Aga küsimus ei ole ainult tootmises, kaup tuleb ka maha müüa.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing