Ehitajad näevad ?uut tõusu

Mariliis Pinn 11. november 2011, 00:00

Ehitajate TOPis teiseks tulnud Kodumaja kontserni kuuluv KM Element OÜ jõudis tabelisse esimest korda. 23 miljoni eurose käibega firma tegevuskasum oli 2,3 miljonit eurot. Kontserni juhatuse esimees Lembit Lump sõnas, et ettevõte kohanes raskel 2009. aastal väga hästi. "Kuna sellest ajast koormavat taaka kaasa ei tulnud, siis 2010. aastal, kui turg elavnes, võtsime sellest maksimumi."

Lump selgitas, et 2009. aastal oli klientide tellimusi vähe ja seetõttu panustati ettevõtte töö tõhustamisse. "Turgu meie mõjutada ei saa. Tegelesime kulude optimeerimise ja töökorralduse ülevaatamisega. Seetõttu olime 2010. aastal kasumis, kuigi müüsime oma tooteid väga konkurentsivõimeliste hindadega," märkis Lump.

Ehitajate TOPi üks suuremaid tõusjaid on 85 kohta kerkinud SA.MET AS, mille juhataja Janus Metsa oli rahul, et ettevõte on suutnud madalseisust tervena välja tulla.

"AS SA.MET tähistab asutamise kahekümnendat aastapäeva. On vähe firmasid, kes on Eesti ehitusturul nii kaua eksisteerinud. Tundub, et kergem on teha aeg-ajalt uus firma, jätta riigile maksud maksmata, jääda võlgu nii hankijatele kui ka oma töötajatele ning alustada uuesti. Oleme läinud teist teed. Vaatamata sellele, et meil on olnud väga raskeid aegu - oleme olnud võlgu oma hankijatele, laenanud pankadelt ja pantinud omanike isiklikku vara - oleme jäänud ausaks kõigi vastu ja olukorrad lahendanud. Meie edu pant on usaldus. Meid usaldavad pangad, tellijad, allhankijad, materjalide tarnijad ja oma töötajad," rääkis Metsa.

2010. aasta tulemused on tema sõnul kindlasti seotud 2009. aastal langetatud otsustega. "Koondasime hulga personali, realiseerisime põhivara ja vähendasime püsikulusid. Kohanesime muutunud turusituatsiooniga ning see andis hea lähtepositsiooni," lisas ettevõtte juhataja.

"Altminekuid on aidanud vältida suhteliselt lühikese kestusega objektide ehitamine. Me ei tee ühtegi alapakkumist ega koostööd väheusaldusväärsete tellijatega," ütles Metsa. Betooni- ja sanitaartehniliste tööde kõrval, mis oli varem firma põhitegevus, on SA.MET laiendanud ampluaad peatöövõtu ja ehituse remonttööde valdkonnas üle riigi.

Suured kasvavad suuremaks, väiksed jäävad väiksemaks. TOPi suuruselt teise, 99 miljoni eurose käibe teinud Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink kommenteeris: "Kui vaadata ja analüüsida reaalset olukorda ehitusturul, on selge, et kõik ettevõtted on kriisiaastatel tunduvalt käibe mahtu kaotanud. Nordeconil on õnnestunud mahu poolest kukkuda ehk pisut vähem kui konkurentidel. Üldine pilt näitab, et suhtelisel mahtude skaalal kipuvad suured tegijad muutuma veel suuremaks ja väiksemad jääma veel väiksemaks. Keskmiste ehitusfirmade arv väheneb paraku pidevalt."

Vingi sõnul andis põhilise tõuke mulluseks kahjumiks eelkõige drastiliselt muutunud turuolukord. "Kahjumist väljumiseks on Nordeconis töös konkreetsed meetmed. Olen veendunud, et me oleme õigel teel," lausus juht lootuses, et selle aasta majandustulemused on positiivsemad.

Oodatakse rekordkäivet. Ka see aasta lõpeb hästi, arvas Kodumaja juhatuse esimees Lembit Lump. "Tõenäoliselt tuleb kogu kontserni rekordkäive. Tahaks positiivset arengut näidata ja masu unustada," oli ta tuleviku suhtes lootusrikas. "Oleme oma toodangu kvaliteedi ja hindadega väga konkurentsivõimelised. Meie sihtturud, nagu Norra, Taani ja Rootsi, on suhteliselt hästi raskel ajal hakkama saanud."

Nordeconil on samuti tänavu läinud paremini kui 2010. aastal, käibe maht kasvab, kahjum näitab vähenemise trendi ja üldkulud pole suurenenud. "Olukord paraneb, kuid see protsess on kahjuks tunduvalt aeglasem kui ehitusturu mõne viimase aasta kiire kukkumine. Ühesõnaga - töö käib ja siht on selge, varuda tuleb vaid kannatust," lisas Vink.

SA.METil on 2011. aastal läinud ootuspäraselt. "Käibe kasvuks prognoosime umbes 60%, kasum suureneb ilmselt kolm korda. Ootame 2012. aasta ehitusturult ausat konkurentsi ja mõistlikke tellijaid. Loodame, et ehitushinnad tõusevad mõõdukalt, et kõigile headele ehitajatele jätkub Eestis tööd, et võõrsil töötavad parimad ehitajad pöörduvad tagasi koju ja et Eesti riigist saab tark tellija," loetles Metsa soove, mille täitumist ettevõte uuelt aastalt ootab.

Kodumaja on sel aastal täitnud paar väga erilist tellimust, millega loodame tulu teenida edaspidigi. Nimelt ehitame Kopenhaagenisse puudega inimestele hooldekodu. See on huvitav tooteniðð. Konkreetse hoone puhul tegime väga konkurentsivõimelise hinnapakkumise, aga tegu pole rahateenimise projektiga. Strateegiline suund on selliseid hooneid turuhinnaga ehitada.

Teine töö on Oslosse sellise hoone ehitamine, mis kannatab 5magnituudist maavärinat. Ka see viib meie kasumlikkust sel aastal alla. Loodetavasti tasub see tulevikus ära. Pärast maavärinat kutsuti meid Jaapanisse ehitama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:14
Otsi:

Ava täpsem otsing