Itaalia sai uue valitsuse

Katri Soe-Surén 17. november 2011, 00:00

Nagu oligi oodata, koosneb Itaalia uus valitsus oma ala ekspertidest, mitte poliitikutest. "Uue valitsuse prioriteedid on majanduskasv ja areng," ütles Monti eile pärastlõunal uue valitsuse koosseisu tutvustades. Monti loodab, et rahvusvahelised turud on uue valitsuse paikapanekuga rahul ning nüüd tuleb tema sõnul veenda Itaalia avalikkust ja parlamenti valulise säästupoliitika vajaduses. Et Itaalia seis on äärmuslik, näitas kas või see, et uus valitsus pandi paika vaid kahe päevaga. Majandusteadlasest Monti ise võttis lisaks peaministri kohale enda kanda ka võtmetähtsusega majandusministri rolli. Kokku on uue valitsuse nimekirjas 16 ministrit, neist kolm on naised.

Monti valitsus peaks oma valitsusprogrammi avalikustama reedel. Kõik suuremad parteid on lubanud Monti valitsust toetada, ka vastav usaldushääletus toimub parlamendis nädala lõpul.

Valitsus reformide jaoks. Siiani on ebaselge, kui palju aega Monti valitsusele antakse. Monti ise on öelnud, et tema valitsus peaks kestma kuni järgmiste valimisteni aastal 2013. Poliitikud plaanivad talle aga anda aega vaid peamiste reformide elluviimiseks, seejärel peaksid toimuma uued valimised. "9 kuni 12 kuud võtab aega, et taastada usaldusväärsus ja aktsepteeritav majandusseis," on öelnud USA majandusekspert Nouriel Roubini.

Itaalia ajalehed on kirjutanud, et parteitust majandusteadlasest Montist saab "eikellegi peaminister" ning et Monti suurimaks nõrkuseks saab "relvastuse" nappus.

Rahva toetus on Montile siiski suurem kui senisele peaministrile Silvio Berlusconile või opositsiooniliider Pierluigi Bersanile. 53 protsenti itaallastest toetab Monti tehnilist valitsust, 22 protsenti pooldaks erakorralisi valimisi ning vaid 4 protsenti sooviks Berlusconi valitsuse jätkamist.

Euroopa investorid reageerisid Itaalia valitsuse vahetusele ettevaatlikult. Montil on väga raske säästumeetmeid läbi suruda ja majanduskasvu käivitada, arvab mitu analüütikut. Samuti on Itaalia poliitiliste parteide vahel jätkuvalt suured erimeelsused.

"Turud ihkavad enamat kui lihtsalt "Super Mariot"," kommenteeris Bloombergile Itaalia uue valitsuse moodustamist Standard Charteredi panga ökonomist Thomas Costerg. "On tungiv vajadus soliidse, toimiva meeskonna järele, mis võtab vastu poliitiliselt valulisi, kuid vajalikke kasvu soodustavaid ning fiskaalset konsolideerimist võimaldavaid meetmeid."

Monti vajab toetust ja ka õnne. "Arvestades siseturu nõrkust, mis tuleneb karmist säästuprogrammist, vajab Itaalia ekspordist kannustatud kasvu. Kuid konkurentsivõime taastamine võtab kaua aega. Sellega kaasnevad tööpuudus ja sissetulekute langus. Võimalused, et see toimuks sujuvalt, ei ole suured. Üleminekuaeg kestab mitu aastat," kirjutas Financial Timesi kolumnist Martin Wolf. "Monti vajab suurt hulka õnne. Samuti vajab ta palju abi, esiteks riigivõla refinantseerimisel, teiseks dünaamilisi välisturgusid ning poliitilist toetust. Kõik need sõltuvad Saksamaa otsustest, aga ka Euroopa Keskpangast."

Uue valitsuse missiooni muudab keeruliseks asjaolu, et 17 aastat riiki valitsenud peaminister Silvio Berlusconi ei kavatse nii lihtsalt võimust loobuda.

"Tõmban juhtme välja siis, kui see mulle sobib," on öelnud Berlusconi, kelle kontrolli all on suur osa Itaalia tele- ja trükimeediast. Kardetakse, et Monti seljataga käib juba kas Berlusconi võimule naasmise ettevalmistus või et pannakse võimule mõni Silviole truu vasall.

"Kuuldused Silvio Berlusconi poliitilisest surmast võivad olla liialdatud," kirjutas Reuters.

"Silvio Berlusconi partei jääb endiselt suurimaks erakonnaks parlamendi mõlemas kojas, Berlusconi jääb tõenäoliselt endiselt kulissidetaguseks niiditõmbajaks."

Vaatlejate hinnangul jääb Itaalia poliitilistel parteidel puudu vastutustundest, mis võimaldaks ellu viia majanduskasvu soodustavaid struktuurireforme.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 16:39
Otsi:

Ava täpsem otsing