Eestlane maksab usinalt võlga tagasi ja säästab

Raivo Sormunen 25. november 2011, 07:50

Tänase Äripäeva arvamusleheküljel ütleb kasiinofirma Olympic EG suuromanik Armin Karu, et meid ootavad ees keerulised ajad, ning soovitab järgnevaks majanduslanguseks ettevõtetel rasvakihti koguda.

Õige soovitus ajal, mil isegi sellisel usaldusväärsuse etalonil nagu Saksamaa on muutunud päev-päevalt võlakirjade müümine kallimaks ja vaevarikkamaks.

Sarnaseid mõtteid võib tekitada ka tänane teine Äripäeva uudis, mis pajatab, et masuajal kõigi heldemalt laene jaganud Nordea Pank kavatseb tõmmata Baltimaades pidurit ning kasvatada laenuportfelli edaspidi koos turu mahuga.

Tundub, et samasuguse alalhoidliku ja säästliku mõtlemisega on endiselt ka üks Harju keskmine ettevõtja ja eestlane.

Üleeile avaldatud oktoobrikuu pangandusstatistika näitas taas laenujäägi vähenemist ja hoiuste jäägi kasvu. Viimase kolme aasta jooksul on laenude kogumaht vähenenud Eesti pankades koguni 2,64 miljardi euro võrra, kuid hoiuste maht on sama aja jooksul kasvanud 1,77 miljardit eurot. Selle tulemusena on paranenud laenude/hoiuste mahu suhtarv koguni 1,8-lt 1,3-le.

Osa pankasid (näiteks Sampo Pank) suudab praegu oma laenuportfelli juba täielikult Eesti klientide hoiustajate rahaga finantseerida.

Selle suhtarvu valguses ei saa enam pidada Eesti eraisikute ja ettevõtjate laenukoormat suureks ning lisaks annab see meie pankadele hea positsiooni juhuks, kui pankadel muutub finantsturgudelt raha saamine raskeks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2011, 08:30
Otsi:

Ava täpsem otsing