USA maksusüsteem vajab kiireid reforme

Maarja-Liis Mitri 28. november 2011, 20:07

USA maksusüsteem vajab üha enam reforme, mis aitaks kaasa valitsuse eelarvedefitsiidi vähendamisele ja suurendaks Ühendriikide konkurentsivõimet, andes sel moel hoogu riigi aeglustuvale majandusele.

Samas on üsna tõenäoline, et tänu riigivõla vähendamise läbirääkimiste ebaõnnestumisele Kongressis eelmisel nädalal, ootab USA-d ees pigem poliitiline seisak, mis vähendab lootust, et maksusüsteemi lähiajal muutma hakatakse. Nii Barack Obama kui ka vabariiklaste presidendikandidaat Mitt Romney pole samuti erilist initsiatiivi  üles näidanud, et puuduliku maksukorralduse muutmist oma valimisvankri ette rakendada.

Vähene progress tähendab Ühendriikide jaoks aga riigi võlakoorma aeglasemat kahanemist, väiksemat majanduskasvu, suuremat survet dollarile ja kõrgema intressimäära riski.

„Praegune maksusüsteem on üha vähem võimeline genereerima piisavalt tulusid sellise suurusega valitsuse kohta. Olukord muutub veel hullemaks, kui beebibuumi generatsioon vanemaks saab,” ütles mõlema partei liikmetest koosneva maksupoliitika uurimisgrupi esindaja Howard Gleckman, lisades, et praeguste eelarveeesmärkide korral saab valitsusel juba 2018. aastal raha invaliidsustoetuste maksmiseks otsa. 2029. aastal ei saaks aga enam jätkata tervishoiuprogrammiga, mis toetab vanemaid inimesi, kel pole piisavalt raha haiglaarvete tasumiseks.

„See on ainus viis, kuidas riik päästa – maksureform ja osariikide eelarvete konsolideerimine. Kõik muu viib hukatuseni,” rõhutas süsteemi muutmise olulisust American Enterprise Institute’i majanduspoliitika uuringute direktor Kevin Hasset. Reformi eesmärk on alandada üldiseid maksumääri, kuid suurendada samas maksumaksjate hulka läbi seadusaukude vähendamise.

Lisaks toob praegune  keerukas maksusüsteem kaasa lisakulusid. Ühendriikide maksumaksjad kulutavad maksudega seotud administratiivsetele ülesannetele ja deklaratsioonide täitmisele igal aastal kokku ligi 6,1 miljardit tundi. Lisaks käiakse iga-aastaselt maksukonsultatsioonide eest välja keskmiselt 256 dollarit.  Ekspertide hinnangul kaotab USA majandus selle keerukuse tõttu 150-200 miljardi dollarit aastas.

Osana muudatustest on pakutud välja ettevõtete makstava tulumaksu alandamist, kuid seejuures  peaks firmad lihtsama süsteemi nimel loobuma mitmetest maksusoodustustest. Enne ei saa aga midagi toimuda, kui vabariiklased ja demokraadid pole ühiselt kokkuleppele jõudnud, mil moel nad riigi eelarve defitsiiti vähendama hakkavad. Siiani pole jõutud isegi konsensusele selle osas, kui palju lisatulusid valitsus järgnevatel aastatel koguda soovib.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. November 2011, 13:48
Otsi:

Ava täpsem otsing