LOGISTIKA. Jõulupaki teelepanekuks viimane aeg

13. detsember 2011, 00:00

Kui sel nädalal veel pakid teele saata, võib kindel olla, et need jõulupühadeks sihtkohta pärale jõuavad.

Detsember on ülemaailmselt jõulupühade tõttu kõige tihedam pakivahetuskuu ning pakimahud suurenevad just selles kuus mõnel juhul lausa mitmekümne protsendi võrra. Selleks, et aga saadetised sihtkohta õigeaegselt jõuaksid, tuleb arvestada, et tarneajad on erinevatel teenustel ning olenevalt paki sihtkohast väga erinevad.

Pakk pane teele sel nädalal. Mõistagi liiguvad tavalised postipakid kiirkullerteenusest aeglasemalt, mistõttu Eesti Post soovitas need teele saata võimalusel juba detsembri esimesel nädalal. Postifirma sõnul on jõulukaartide ja -pakkide saatmine alanud ning välismaalt on  ka esimesed aastalõpusaadetised juba Eestisse jõudnud. Kaartide ja pakkide õigeaegse kohalejõudmise tagamiseks palub ettevõte saatjatel juba praegu postitamise peale mõtlema hakata.

“Välismaale saadetav pakk või kiri tuleks posti panna hiljemalt detsembri esimesel nädalal,” selgitas Eesti Posti postiteenuste divisjoni juht Jaana Vainult. “Siis on kindel, et saadetis on õigeks ajaks kohal.

Eesti Posti sõnul kasvab Eestis saadetavate postipakkide arv enne jõule alati ning nende sorteerimine ja laialisaatmine võtab tavapärasest enam aega. Eelmise aasta detsembris oli väljuvaid saadetisi ligi 13 000, sisse tuli 8200 postipakki. Mullu oli rahvusvahelisi kullersaadetisi kokku ligi 96 000 ning ka tänavu detsembri alguse numbreid vaadates võib see maht tulla sama suur.

Kui tavapostipaki tarneaja sisse enam jõulupakid ei mahu, tuleb pilk pöörata pigem kullertranspordi poole. Maismaatranspordiga kiirkullersaadetiste kohalejõudmine pühadeks tähendab samuti sõltuvalt sihtkohast pikemat ettevalmistusaega. Kullerfirma DPD Eesti ASi müügi- ja turundusjuhi Janek Kivimurru sõnul on käesoleva nädala päevad paljudesse Euroopa riikidesse saatmiseks  viimane tähtaeg. “Kui on partnereid, kes asuvad Eesti naabruses, siis võib pakisaatmise jätta veel järgmisesse nädalasse, kuid kaugematesse riikidesse, nagu Iirimaa, Portugal või Suurbritannia, peaks saadetise teele panema juba sel kolmapäeval,” rääkis Kivimurd. Et eeldatavaid saadetiste kohaletoimetamise aegu arvestada, koostas DPD ka lausa eeldatava tarnegraafiku, mis küll ei garanteeri paki kohalejõudmist, kuid annab suunised.

“Kes siiski paneb paki teele soovitatud kuupäevades hiljem, peab leppima sellega, et pakk jõuab kohale tõenäoliselt pärast jõulupühi,” ütles Kivimurd.

Hilinejaid päästab lennutransport. Kui õnnetul kombel aga tõepoolest õige pakisaatmise aeg mööda läinud, päästab hädast Kivimurru sõnul veel vaid kallim lennutranspordi kullerteenus. Seda kinnitab ka TNT Express Worldwide Eesti ASi turunduse ja kommunikatsiooni koordinaator Anneliis Aun.  Tema sõnul jõuavad TNTga saadetavad pakid Euroopa linnadesse õigeaegselt kohale ka siis, kui need teele panna üks kuni kaks päeva enne pühi. “Express- ehk lennuteenusega jõuavad pakid praegu teele pannes pea igasse maailma nurka,” rääkis Aun. Ta lisas, et TNT transpordivõrgus toimetatakse saadetised kohale määratud kuupäeval, hooajalisus ja pühad mõjutavad seda minimaalsel määral.

  • SmartPOST ootab rekordilist jõulukuud

Detsember on SmartPOSTilerekordiline kuu, oodata on läbi aegade parimat tulemust.
SmartPOSTi tegevjuhi Risto Eelmaa sõnul on 2011. aasta pakimaht tervikuna kasvanud võrreldes eelmise aastaga pea kahekordseks. “Talv on meie jaoks äriliselt väga oluline aeg ning käesoleva aasta lõpp on kujunenud meile väga edukaks. Võime kindlalt öelda, et selle aasta detsembrist saab SmartPOSTile kõigi aegade rekordkuu,” sõnas Eelmaa.
SmartPOSTi statistika järgi liigub pakiautomaatide kaudu detsembrikuus kaks korda rohkem pakke kui näiteks suvekuudel. “Aasta lõpus kasvab nii e-kaupmeeste kui ka teiste äriklientide ning eraisikute pakisaatmine. Paaril viimasel nädalal enne jõule kasvab aga eriti märkimisväärselt just eraisikute postipakkide maht,” rääkis Eelmaa.
Lähenevate pühade ajal tühjendatakse SmartPOSTi automaate tavapärase graafiku alusel ning võimaliku ülekoormuse vältimiseks tühjendatakse vajadusel automaate täiendavalt, et kõik jõulupakid jõuaksid õigeaegselt sihtkohta. “Hoolimata kasvavatest pakimahtudest ning suurest koormusest pühade ajal võivad kliendid jätkuvalt loota SmartPOST-i kvaliteetsele teenusele nagu igal muul ajal,” kinnitas Eelmaa.

 

Tasub teada

  • Tahad olla kindel, et pakk jõuab kohale viivitusteta?

Pakkimine
Kingituse transpordi kindlalt pakendamisse tuleks suhtuda samasuguse hoolega kui kingi valimissegi. Transpordiks sobib kast, mis kingituse raskusele vastaks. Pakendi võib osta, kuid kõige lihtsam on küsida seda oma lähimast toidukauplusest. Et kingitus transpordi käigus kahjustada ei saaks, võib ümbrispakile kleepida märgistuse “õrn ese.” Vastava märgise võib pakendile ka joonistada. Väga hea materjal saadetise kaitsmiseks on mullikile – enne pakendisse panemist tasub kingitus korralikult kilega katta. Kui mullikilet pole, sobivad ka ajalehed. Ajalehti või mullikilet tuleks kingituse ja transpordipakendi vahele panna nii palju, et kingitus kastis n-ö sõitma ei hakkaks.

Markeerimine
Pakisildi vormistamisel veendu, et aadressiandmed ja saaja kontakttelefon on korrektsed. Pakisilt kleebi pakil nähtavale kohale.

Rahvusvaheliste pakkide tarnegraafik jõulude eel (soovituslik Eestist paki teele saatmise kuupäev)
riik, jõulupakkide korjetellimuse kuupäev Eestist
Austria – reede, 16. detsember 2011
Belgia – reede, 16. detsember 2011
Bulgaaria – kolmapäev, 14. detsember 2011
Hispaania – neljapäev, 15. detsember 2011
Holland – neljapäev, 15. detsember 2011
Iirimaa – kolmapäev, 14. detsember 2011
Itaalia – neljapäev, 15. detsember 2011
Kreeka – kolmapäev, 14. detsember 2011
Leedu – teisipäev, 20. detsember 2011
Luksemburg – neljapäev, 15. detsember 2011
Läti – kolmapäev, 21. detsember 2011
Poola – reede, 16. detsember 2011
Portugal – kolmapäev, 14. detsember 2011
Prantsusmaa – neljapäev, 15. detsember 2011
Rootsi – reede, 16. detsember 2011
Rumeenia – neljapäev, 15. detsember 2011
Saksamaa – reede, 16. detsember 2011
Slovakkia – neljapäev, 15. detsember 2011
Sloveenia – neljapäev, 15. detsember 2011
Soome – esmaspäev, 19. detsember 2011
Suurbritannia – neljapäev, 15. detsember 2011
Taani – neljapäev, 15. detsember 2011
Tšehhi – neljapäev, 15. detsember 2011
Ungari – neljapäev, 15. detsember 2011

Märkused
Antud kuupäevad on soovituslikud, et tarne toimuks hiljemalt 23. detsembril. Tarnekuupäev võib muutuda sõltuvalt sihtriigi riigipühadest.
Saadetise mittevastavus DPD kaupade pakendamise ja markeerimsie nõuetele võib põhjustada viivitusi tarneajas
Kuupäevad on soovituslikud ning ei garanteeri tarnet hiljemalt 23. detsembril
Tarned mitte EU riikidesse võivad tolliformaalsuste tõttu viibida.

ALLIKAS: DPD

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2012, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing